Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Až tři roky vězení za zahraniční vliv, navrhla v Maďarsku Orbánova strana

Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu EU v Granadě (5. října 2023) foto: ČTK

Maďarská vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána poslala do parlamentu návrh zákona, který má podle ní omezit zahraniční vliv na politické dění v zemi. Návrh přichází v době, kdy Fidesz přitvrzuje kampaň před volbami do Evropského parlamentu.
  8:22

Kritici normy, k jejímuž přijetí má vláda v parlamentu pohodlnou většinu hlasů, se obávají dalšího omezování nezávislých médií či opozičních politických uskupení.

Zákon o „ochraně národní suverenity“ podle Reuters iniciuje vznik nového orgánu, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na politiku. Norma rovněž počítá s tresty až do tří let vězení za porušení zákazu zahraničního financování pro strany a další uskupení kandidující ve volbách.

Orbánova národně-konzervativní vláda je dlouhodobě ve sporu s s Evropskou komisí i řadou členských států Evropské unie kvůli omezování nezávislosti justice, akademických svobod, činnosti nevládních organizací či plurality médií v zemi.

Maďarský premiér tvrdí, že se jej opozice snaží odstavit od moci za pomoci peněz ze zahraničí, zejména od amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose. Opoziční skupiny či kritická média naproti tomu v novém návrhu vidí další snahu o omezení své činnosti.

Orbán je u moci od roku 2010 a v loňských volbách s převahou obhájil parlamentní většinu, když stavěl kampaň na obhajobě maďarských národních zájmů a kritice EU. Už v minulosti prosadil zákon namířený proti nevládním organizacím získávajícím finance ze zahraničí. Soud EU v roce 2020 rozhodl, že zákon je v rozporu s unijním právem a Maďarsko jej poté obměnilo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!