Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďaři zakázali mládeži výstavu nejlepších snímků světa, vadili gayové z Filipín

Návštěvníci World Press Photo v Maďarsku si prohlíží fotografie seniorů z komunity LGBT+ na Filipínách. (3. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Maďarský ministr kultury odvolal ředitele národního muzea v Budapešti, kterého obvinil z nedodržování zákona, jenž zakazuje zobrazování témat týkajících se sexuálních a genderových menšin nezletilým. Vadily fotografie seniorů z komunity LGBT+ na Filipínách, které jsou součástí snímků oceněných v prestižní soutěži World Press Photo.
  17:58

Muzeum po verdiktu ministerstva, které zakázalo vstup na výstavu lidem mladším 18 let, na svém webu a u vstupu na výstavu umístilo oznámení s upozorněním, že je přístupná pouze dospělým. Zároveň sdělilo, že nemá právo žádat po návštěvnících průkaz totožnosti, aby zjistilo jejich věk.

Ministr kultury János Csák dnes informoval o tom, že ředitel muzea László L. Simon byl odvolán kvůli nedodržení „zákonných povinností“. Simon popřel, že by muzeum úmyslně porušilo zákony, a argumentoval tím, že instituce na svých webových stránkách neprodleně informovala o věkovém omezení.

„Rozhodnutí beru na vědomí, ale nemohu ho přijmout. Jako otec čtyř dětí a prarodič důrazně odmítám, že by naše děti měly být chráněny přede mnou nebo před institucí, kterou vedu,“ poznamenal odvolaný šéf muzea, který sám býval poslancem za národně-konzervativní stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, než se ujal vedení muzea.

Podle ředitelky World Press Photo Džumany Zainové Churyové je to poprvé, co se výstava spojená s tímto oceněním setkala v Evropě s cenzurou. Na sadu fotografií filipínské fotoreportérky Hannah Reyesové Moralesové si na ministerstvu kultury stěžovala poslankyně a členka krajně pravicového hnutí Naše vlast Dóra Dúróová. Resort došel k závěru, že snímky porušují maďarský zákon z roku 2021, jenž zakazuje zobrazování témat spojených se sexuálními a genderovými menšinami nezletilým v literatuře, filmech či reklamách.

Zatímco kabinet vedený nacionalistickým premiérem Orbánem normu odůvodňuje snahou chránit děti, skupiny na ochranu lidských práv ho označují za diskriminační. Letos v dubnu 15 členských zemí EU podpořilo právní kroky proti zákonu před Soudním dvorem EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ho dříve označila za „ostudný“.

Fotografie Reyesové Moralesové zachycují seniory z komunity LGBT+ na Filipínách, kteří už desítky let sdílejí jeden dům a vzájemně se o sebe starají, popsala AP, podle níž jsou někteří členové této komunity vyfocení s make-upem nebo v oblečení obvykle nošeném vystupujícími na takzvaných drag shows.

Simon v dřívějším příspěvku na sociální síti ironicky poděkoval Dúróové za publicitu. Před muzeem se o víkendu tvořily dlouhé fronty.

Reuters dnes připomněl, že maďarské úřady letos udělily pokuty některým knihkupcům za prodej knih zobrazujících homosexualitu, protože je nezabalili do uzavřených obalů, jak vyžaduje zákon.

Prohlédněte si všech 123 soutěžních snímků World Press Photo

VÍTĚZ REGIONU AFRIKA: © Lee-Ann Olwage, Bob & Diane Fund, pro Der Spiegel; Sugri Zenabuová, vůdkyně ženské komunity Gambaga v Ghaně trpí zmateností a ztrátou paměti spojených s demencí, která se stále více stává zdravotním a sociokulturním problémem v Ghaně i v celé Africe. Nedostatek veřejného povědomí o tomto tématu způsobuje, že jsou ženy vykazující příznaky choroby někdy vnímány jako čarodějnice. V Ghaně mohou být posláni pryč, aby žily v takzvaných „čarodějnických táborech“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!