Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Maďarský prezident rezignoval. Kvůli opsané práci

Svět

  13:30aktualizováno  14:37
BUDAPEŠŤ - Maďarský prezident Pál Schmitt, kterému minulý týden jeho domovská univerzita kvůli plagiátorství odebrala doktorát, odstoupil z funkce hlavy státu. Svůj krok odůvdonil tím, žer jeho kauza rozdělovala národ.

Odcházející maďarský prezident Pál Schmitt foto: ČTK

"Podle maďarské ústavy, kterou jsem podepsal, hlava státu ztělesňuje jednotu národa. V současné situaci, kdy moje osobní záležitosti rozdělují můj milovaný národ, je mojí povinností službu ukončit a vzdát se prezidentského mandátu," řekl Schmitt v parlamentu. Jeho abdikaci žádala opozice, konzervativní premiér Viktor Orbán se ho ale doposud zastával.

Stoupenci maďarské opozice protestují před prezidentským palácem (30.3. 2012)

Doktorát Schmittovi minulý týden odebral senát Semmelweisovy univerzity, kde dizertační práci obhájil. Už dříve se totiž ukázalo, že jeho práce o ekonomických aspektech olympijských her je do značné míry identická s dřívějším textem jistého bulharského experta na sport.

Někdejší olympijský vítěz v šermu Schmitt do dnešního dne tvrdil, že kvůli nynějšímu skandálu odstoupit nehodlá. Odůvodňoval to tím, že nevidí souvislost mezi svou doktorskou prací a úřadem hlavy státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Schmitt v prezidentské funkci vydržel necelé dva roky. Podepsal například kontroverzní mediální zákon a novou maďarskou ústavu. V mládí byl úspěšným vrcholovým sportovcem. Jako člen maďarského šermířského družstva získal dvě zlaté olympijské medaile (1968 v Mexiku, 1972 v Mnichově).

Předtím, než se počátkem 80. let dal na dráhu sportovního funkcionáře, pracoval dlouhá léta v administrativě hotelového řetězce. Je ženatý, má tři dcery. Hovoří maďarsky, anglicky, francouzsky, německy, španělsky a rusky.

Plagiátorství setlo hlavu řadě politiků

1. března 2011 - Na funkci ministra obrany rezignoval německý populární politik Karl-Theodor zu Guttenberg. Učinil tak poté, co vyšlo najevo, že svou doktorskou práci z části opsal z jiných studií, aniž je citoval v poznámkách. Za svůj prohřešek musel navíc zaplatit 20.000 eur (přes půl milionu Kč) určených na pomoc dětem s rakovinou.

11. května 2011 - Německá politička Silvana Kochová-Mehrinová se vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších postů kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu použité literatury.

4. listopadu 2011 - Vídeňská univerzita oznámila výsledek zkoumání, jež se týkalo originality doktorské práce evropského komisaře pro regionální politiku Johannese Hahna. Ten čelil podezření, že opsal více než 17 procent textu, a že jeho práce byla spíše "textovou koláží" nežli originálem. Podle univerzity Hahnovu práci nebylo možné označit za plagiát, nicméně podle současných měřítek by prý už nebyla přijata. Hahn, jenž byl v letech 2007 až 2010 rakouským ministrem pro vědu a výzkum, si tak udržel doktorský titul i křeslo v Evropské komisi.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...