Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medveděv chrastí zbraněmi. Hrozí návratem studené války

Svět

  12:37aktualizováno  12:59
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv pohrozil Západu odvetnými opatření a návratem studené války, nebudou-li záruky, že protiraketový štít nebude zaměřen proti Rusku. Řekl to na obrovské tiskové konferenci.

Dmitrij Medveděv foto: ČTK

"Chtěli bychom, aby se budování evropské protiraketové obrany podřídilo pochopitelným pravidlům," prohlásil Medveděv. Vyzval Západ, aby buď Rusko přizval ke spolupráci na protiraketovém štítu, nebo otevřeně přiznal, že systém je zaměřen proti Rusku, protože jiné země, jako je Írán, nemají a v nejbližších letech nebudou mít takové možnosti ohrozit Západ jako Rusko.

PSALI JSME K RUSKU A PROTIRAKETOVÉMU ŠTÍTU

Považuje však za možné dosáhnout ve sporu dohody. "Pokud toho nedosáhneme, budeme muset přijímat odvetná opatření, což se vůbec nechce, a tehdy bude řeč o urychleném posilování úderného potenciálu.

Vojáci sledují vystoupení Dmitrije Medveděva

To by byl velice špatný scénář, který by nás vrhl do dob studené války," varoval. Dodal, že v takovém případu by Rusko mohlo i vystoupit z poslední odzbrojovací dohody se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní.

Ruská hlava státu to oznámila na středeční velké tiskové konferenci, kterou po třech letech uspořádal ve stylu svého předchůdce Vladimira Putina. 

Dmitrij Medveděv na obří tiskové konferenci.

Navzdory očekávání se Medveděv nevyjádřil, zda se bude ucházet o druhý mandát. Ujistil však, že se rozhodne brzy. "...vše se musí podřídit rozumnému scénáři. To neznamená, že rozhodnutí lze odkládat donekonečna. Nebudete čekat moc dlouho," prohlásil.

Právě Medveděv a Putin jsou považováni za hlavní favority. Oba zatím nevylučují, že budou na jaře 2012 kandidovat na prezidenta, ale rozhodnutí dosud nepadlo. Ruští politologové předpokládají, že se tak stane až po prosincových volbách do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

OBŘÍ TISKOVÁ KONFERENCE VE STYLU PUTINA

Na konferenci se akreditovalo na 800 novinářů, z toho 300 zahraničních. Přímo ji přenášela ruská televize.

Praxi takzvaných velkých tiskových konferencí v Rusku zavedl premiér Vladimir Putin. Zatímco on sám už podobných akcí uspořádal sedm, pro Medveděva to byla premiéra. Témata nebyla předem oznámena.

"Prezident se k tiskovce rozhodl proto, že nestíhá zvládat žádosti novinářů o rozhovor, které se na něj sypou," řekla novinářům Medveděvova mluvčí Natalja Timakovová.

Konference trvala zhruba dvě hodiny, tiskovku řídil sám prezident. Jak je Medveděvovým zvykem, pozvání na konferenci v úterý poslal i do sociální sítě Twitter: "Zítra budu mluvit s novináři. Kdo má zájem, dívejte se," napsal.

Před stovkami novinářů však Medveděv žertoval, že čekal hlavní otázku na kandidaturu jako první, přišla však až jako čtvrtá. "Politický život vůbec není jen show, ale složitá práce, která je podřízena jistým technologiím, a ty je třeba dodržovat," objasnil s tím, že rozhodnutí přijde v pravý okamžik, až k tomu dozrají podmínky a kdy rozhodnutí přinese náležitý efekt. Tiskovou konferenci však k tomu nepovažuje za vhodné místo.

Podle Medveděva by rozhodnutí o budoucí roli mělo být zodpovědné. Prezident také ujistil, že jeho vztahy s Putinem se neomezují jen na "vládnoucí tandem", ale jsou hlubší.

"Dobře se známe. Skutečně stejně smýšlíme. Ať se říká cokoliv, máme velice blízké přístupy k rozvoji země," poznamenal v narážce na spekulace o roztržce a soupeření v tandemu. Blízkost názorů podle Medveděva neznamená, že by se oba shodovali naprosto ve všem, ale na paměti je prý třeba mít, že "je soupeření, které pomáhá, a soupeření, které vede do slepé uličky".

Vojáci sledují vystoupení Dmitrije Medveděva

Autoři: ,