Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medveděv politoval krávy a zrušil zimní čas

Svět

  10:30
MOSKVA/PRAHA - Zatímco většina Evropanů se v neděli probudí už podle zimního času, Rusko poprvé za posledních 30 let nikam ručičky přetáčet nebude. Ruský prezident Dmitrij Medveděv zimní čas zrušil. Hlavně kvůli kravám.
Krávy (ilustrační foto)

Krávy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Narušuje to lidské biorytmy... A to už nemluvím o nešťastných kravách a dalších zvířatech, která nechápou změny času a nevědí pak, proč se k nim dojičky hrnou jindy než obvykle,“ zdůvodnil své rozhodnutí prezident.
Byznysmeni jsou ale méně nadšení než krávy. Od neděle až do jara totiž bude časový rozdíl mezi Moskvou a jejím nejvýznamnějším evropským partnerem Německem celé tři hodiny. Experti varují, že to východ Ruska ještě více „přitlačí“ k Číně. Mimochodem, tato obrovská země žije z rozhodnutí vládnoucí komunistické strany podle jednoho času! Přitom geograficky se rozkládá v pěti časových pásmech.

ČTĚTE TAKÉ:

Spolu se zimním časem Medveděv na jaře zrušil i dvě časová pásma. Rusko jich má nyní jen devět. K tomuto kroku už ho nevedly obavy o krávy, ale o vlastní schopnost zemi, kde jedna část spí v době, kdy druhá pracuje, řídit. Ovšem maminky s likvidací časových pásem nesouhlasí. Zatímco Moskva si ponechá komfortní tmavou noc a světlý den, obyvatelé východu budou žít hlavně ve tmě. Navíc se obávají, že po vzoru Číny se počet časových pásem bude dále snižovat. Ve Vladivostoku se pak setmí v poledne a děti budou hledat na pískovištích lopatičku baterkou.

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv si kontrolují čas na svých hodinkách

Podle lékařů loajálních s Kremlem to ale prý je dokonce prospěšné. Jak uvedl doktor Anatolij Beljajev ze strany Jednotné Rusko na zasedání dumy Přímořského kraje, časové úpravy sníží riziko rakoviny až o 10 procent. Sociologové to zase vidí takto: zatímco časová pásma by si většina obyvatel raději uchovala, zimní čas oželí.

Za závorou o tři hodiny méně

I další postsovětské státy se zmítají v dilematu, jak si uspořádat čas. Ukrajina se kvůli tomu málem rozdělila na západní zastánce zimního času a východní stoupence ruské varianty. Parlament byl nakonec nucen 18. října zrušit své původní rozhodnutí, kterým 20. září letošního roku zrušil zimní čas. Vláda ale už připravuje návrh, podle kterého se naopak zruší čas letní.

Poprvé v historii bude od neděle mezi Ukrajinou a západním Ruskem rozdíl dvě hodiny. Železničáři už upozornili, že vlaky budou buď zpožděny, nebo přijedou dřív. Rusko trápí i počítače, které se samy posunou, či elektroměry regulujících odběr denního a nočního proudu. Problematické jsou i hranice. Rusko-norská se stane jedinou hranicí v Evropě, kde před závorou bude o tři hodiny méně než za ní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!