Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mějte se na pozoru, radí USA Američanům jedoucím do Soči

Svět

  8:20
WASHINGTON - Americké ministerstvo zahraničí doporučilo občanům Spojených států jedoucím do Ruska na olympijské hry v Soči, aby dbali na svou bezpečnost vzhledem k možným teroristickým hrozbám, kriminalitě a nejisté lékařské péči.

Vstupenky do Soči foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP. Ministerstvo v upozornění přiznává, že nemá žádné informace o nějakém specifickém ohrožení amerických zájmů v souvislosti se zimní olympiádou, která začíná příští měsíc. Nicméně poukazuje na to, že velké události, jako jsou právě olympijské hry, představují "přitažlivý cíl pro teroristy". Američané by proto měli znát prostředí, v němž se nacházejí, a dobře zvažovat použití místní hromadné dopravy.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo konstatuje, že ruské úřady slíbily podniknout příslušná bezpečnostní opatření. Zároveň ale připomíná nedávné teroristické útoky na nádraží a v trolejbuse v jihoruském Volgogradu, byť je toto město od Soči zhruba tisíc kilometrů daleko.

Ruská policie provádí v těchto dnech v souvislosti se sérií zločinů rozsáhlou protiteroristickou operaci v jižním sektoru Stavropolského kraje, který hraničí s neklidným severním Kavkazem. Tato oblast se nachází vzdušnou čarou zhruba 300 kilometrů od Soči.

Moskva se obává, že by islamističtí extremisté ze zakavkazských republik mohli olympiádu využít k teroristickému útoku. Vláda proto podnikla řadu bezpečnostních opatření. Nejen samo Soči, ale celá rozsáhlá oblast severně od hranic s Gruzií je podřízena zpřísněnému režimu s omezením letecké i námořní dopravy.

Speciální opatření

Dění ve městě sledují i monitorovací družice z oběžné dráhy. Kromě zákazu vjezdu aut bez speciálního povolení se v dějišti olympiády zavádí nový systém odbavování poštovních zásilek a kontrola mobilní komunikace. Záchytná parkoviště pro přespolní jsou umístěna zhruba 100 kilometrů od Soči.

Do celé bezpečnostní operace se má zapojit až na 100 000 příslušníků policie a armády. Pomáhat budou i experti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!