Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Provokoval sukní i podpatky. Mexikem otřáslo úmrtí nebinárního soudce

Svět

  11:18
První mexický nebinární soudce a vůdce LGBTQ+ komunity zemřel v pondělí za nejasných okolností. Zatímco policie uvedla, že se mohlo jednat o nešťastnou náhodu, aktivisté jsou si jistí, že byl Jesús Oceil Baena i se svým partnerem zavražděn. Jen za poslední čtyři roky totiž Mexiko registruje přes sto případů krutých vražd gayů a leseb.

Policisté nalezli tělo mexického soudce a významného aktivisty pro práva LGBTQ+ komunity v pondělí večer v jeho domě v centrálním státě Aguascalientes. Zemřel také Baenův partner, uvedli podle britského deníku The Guardian vyšetřovatelé.

Podle předběžných výsledků vyšetřování se na místě činu nenacházel žádný další člověk, a proto kriminalisté pracují s verzí, že se jednalo o nešťastnou náhodu. Aktivisté jsou si nicméně jistí tím, že smrt mexického soudce souvisí s jeho osobním životem.

Jesús Ociel Baena, který vyžadoval, aby ho lidé oslovovali zájmenem oni, byl oslavován po celé Latinské Americe za svou práci na podporu práv LGBTQ+ komunity.

Mexická ministryně pro bezpečnost Rosa Icela Rodríguezová uvedla, že úřady vyšetřují příčinu smrti. „Zatím nevíme, zda šlo o vraždu, nebo o nějakou nehodu,“ řekla během pravidelné ranní tiskové konference prezidenta.

Výhrůžky smrtí

Baena patřil k nejviditelnějším LGBTQ+ osobnostem v zemi, kde jsou queer komunity často terčem násilí. Ředitel skupiny pro práva gayů Alejandro Brito uvedl, že Baena zemřel kvůli své aktivitě na sociálních sítích, a vyzval úřady, aby při vyšetřování vzaly v úvahu tento kontext.

„Jednalo se o osobu, která dostávala mnoho nenávistných zpráv, a dokonce i výhrůžky násilím a smrtí, a to nemůžete při vyšetřování ignorovat,“ řekl Brito.

Baena se zapsal do historie v říjnu 2022, kdy složil přísahu jako soudce volebního tribunálu státu Aguascalientes před duhovou LGBTQ+ vlajkou. Soudce pravidelně zveřejňoval své fotografie a videa v sukních, na podpatcích a s duhovým vějířem v soudních kancelářích. A ačkoliv si tím vysloužil podporu statisíců Mexičanů, našlo se mnoho lidí, kteří to považovali za provokaci.

„Jsem nebinární osoba, nemám zájem být vnímána ani jako žena, ani jako muž. To je moje identita. Je moje, pro mě a pro nikoho jiného,“ napsal Baena v červnu na X. „Přijměte to.“

Jen několik týdnů před svou smrtí dostal Baena od volebního soudu certifikát, který ho uznává s genderově neutrálním zájmenem „maestre“. Ve španělštině, která dělí jazyk na dva rody – mužský a ženský – se jednalo o významný krok.

Smrt kvůli orientaci

Brito se obává, že smrt Baeny by mohla vyprovokovat další násilné činy proti queer komunitě, které nabírají na síle od roku 2019. Od té doby Mexiko zaregistrovalo nejméně 117 případů vražd lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů. V mnoha případech se jednalo o kruté vraždy, brutální ubodání i veřejné popravy.

Ve velkých městech po celé zemi se v pondělí večer sešli aktivisté, kteří uctili památku nebinárního soudce. Také bývalý předseda mexického nejvyššího soudu Arturo Zaldívar uvedl, že Baenovy smrti hluboce lituje.

„Ztratili jsme silný hlas za rovnost a práva LGBTQ+ lidí,“ uvedl v příspěvku na X a dodal, že Baena „statečně bojoval za rovnostářštější společnost, v níž se oslavuje rozmanitost a kde každý může najít štěstí“.

Aguascalientes

Aguascalientes

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: