Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Do průvodu v Milwaukee se vřítilo auto, tragédii zachytilo video. Řidič zabil nejméně pět lidí a přes 40 jich zranil

Svět

  7:43aktualizováno  21:35
V americkém městě Milwaukee vjel řidič SUV do vánočního průvodu. Zabil nejméně pět lidí a 48 jich zranil, uvedla místní policie. Počty mrtvých a zraněných zřejmě nejsou konečné. Policie v souvislosti s touto událostí zadržela 39letého muže a vyloučila teroristický čin. Důvody, proč řidič najel do průvodu, úřady vyšetřují.

„Můžeme potvrdit, že zahynulo pět lidí a přes dalších 40 bylo zraněno. Čísla se ale mohou změnit, protože shromažďujeme další informace,“ uvedla policie.

Podle posledních informací se jedná o 39 letého řidiče z Wisconsinu, který nyní čelí obvinění z pětinásobné vraždy. Nešlo ale o teroristický čin, řekl šéf místní policie Dan Thompson.

Řidič Darrell Brooks v průvodu nikoho neznal a jen pár chvil před incidentem odjel z domova, kde se s někým pohádal. Podle Thompsona při incidentu zemřely ženy ve věku 52 až 79 let a jeden 81letý muž.

Devět pacientů v blízkých nemocnicích, většina z nich děti, je nadále v kritickém stavu, vážná zranění registrují nemocnice u sedmi dalších účastníků incidentu.

Místní dětská nemocnice přijala 18 dětí ve věku od tří do 16 let, řekla agentuře AP lékařka Amy Dendrelová. Některé mají jen odřeniny, jiné však polámané končetiny či vážná poranění hlavy, dodala.

Na videonahrávce je vidět, jak červený vůz SUV prolomí bariéry a vřítí se na ulici, kde se koná průvod. Zvuky hudby kapely vystřídají výkřiky. Na jiném videu je vidět, jak policisté na vozidlo střílí. Podle informací, která zveřejnila jedna z místních televizí, auto najelo do skupiny „tančících babiček z Milwaukee“. Taneční klub potvrdil, že jeho členové a dobrovolníci jsou mezi zraněnými.

Tamní arcidiecéze zase uvedla, že mezi zraněnými je i katolický kněz a několik farníků a dětí z katolické školy města Waukesha. Místní úřady zrušily vyučování a poskytují dětem psychologickou pomoc, protože se průvodu zúčastnily i členové některých zájmových kroužků.

Jeden ze svědků uvedl, že k incidentu došlo krátce před 17:00 místního času (před půlnocí SEČ) a že vozidlo jelo rychlostí zhruba 64 kilometrů v hodině. „Auto jelo plnou rychlostí, a pak jsem slyšela křik lidí,“ řekla Belen Santamariová, která byla na místě se svým manželem a dcerou.

O události byl informován americký prezident Joe Biden. „Soucítíme se všemi, kterých se tento hrozný incident dotkl,“ uvedl Bílý dům, který situaci na místě bedlivě sleduje.

Autoři: ,

Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!
Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!

BRuNO family park nabízí široké možnosti zábavy pro rodiče i děti. Přes 40 atrakcí uvnitř moderního areálu se rozprostírá na ploše 4000 m2....