Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minutu ticha narušil výkřik. Následný chaos zranil desítky lidí, Beatrix je v pořádku

Svět

  8:51aktualizováno  9:03
HAAG - Desítky zraněných si v Amsterodamu vyžádal dosud nevyjasněný chaos v davu, který přihlížel obřadu na památku obětí druhé světové války za účasti nizozemské královny Beatrix a členů její rodiny. Paniku způsobil muž, který ze zatím nejasných příčin během minuty ticha dlouze výkřikl. Královna neutrpěla žádnou újmu, stejně jako její doprovod a předseda vlády Jan Peter Balkenende.

Panika v Amesterodamu foto: Reprofoto

Velitel amsterodamské policie Bernard Welten podle agentury AFP řekl, že během minuty ticha vyrazil "velmi dlouhý výkřik muž, který vypadal jako ortodoxní žid". Několik dalších lidí pak začalo křičet "bomba, bomba, utečme", načež vypukla panika.

Muž, který zmatek vyvolal a který byl zadržen, je podle Weltena
devětatřicetiletý obyvatel Amsterodamu, který už má u policie záznamy kvůli krádežím a obchodu s drogami. Motiv jeho počínání policejní šéf neobjasnil. Policie zadržela ještě jednoho člověka, který nechal v davu kufr, což mohlo vzbudit zdání, že je v něm bomba. Později ho ale propustila, když se ukázalo, že i on jen podlehl panice a kufr nechal na místě kvůli tomu.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak lidé náhle začali utíkat před
nějakou hrozbou ve chvíli, kdy účastníci obřadu drželi minutu ticha krátce před 20:00 SELČ. Přímý přenos také ukázal, jak policie vzápětí odváděla královskou rodinu do bezpečí a obnovovala pořádek. Přivolaní záchranáři našli desítky zraněných osob, které utrpěly především zlomeniny, uvedla televize. Welten ale řekl, že jde většinou o lehká zranění.

Ceremonie pak i za královniny účasti pokračovala, když pořadatelé ohlásili, že někomu se udělalo nevolno a je ošetřován.Bezpečnostní opatření kolem nizozemské královské rodiny byla zesílena poté, co v dubnu 2009 se panovnický rod zřejmě stal terčem útoku při tradičních oslavách státního svátku Dne královny. Atentátník tehdy minul se svým vozem otevřený autokar s královskou rodinou, vjel do davu a zabil sedm osob, další zranil. Na následky zranění zemřel v nemocnici i osmatřicetiletý útočník. Motivy jeho činu jsou dosud nejasné.

Nizozemská policie zatkla loni v červenci mladého aktivistu z řad ochránců zvířat pro podezření, že připravoval vraždu nizozemské královny Beatrix. Důvodem těchto údajných plánů prý bylo, že královna nosí kožešiny.

Královna Beatrix

Nizozemští poslanci loni v říjnu nebývale ostře kritizovali královskou
rodinu za luxus. Vyčítali jí například výstavbu prázdninové vily v Africe, soukromé cesty vládními letadly a vysoké apanáže i pro královské příbuzné z druhého kolena.

Řada poslanců tehdy žádala zmražení výdajů státní pokladny pro královský rod Oranžských, ale návrh neprosadila. Tradicionalistické strany královskou rodinu hájily tím, že Nizozemci mají podle nich být hrdí na svůj královský rod a podporovat jej potřebnými prostředky. "Monarchie garantuje stabilitu naší země," prohlašovaly.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...