Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Je čas na lídry nové generace, řekl McConnell. Lídr republikánů v Senátu odstoupí

Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell slaví obhajobu mandátu. (4. listopadu 2020) foto: AP

Dlouholetý lídr republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell oznámil, že se v listopadu vzdá funkce. Republikán z Kentucky, který před týdnem oslavil 82. narozeniny, to sdělil svým kolegům a stanici CBS. „Čas nelze porazit. Už nejsem ten mladík sedající v zadních lavicích, který doufá, že si kolegové zapamatují jeho jméno. Nastal čas pro novou generaci vůdců,“ citovala McConnella agentura AP.
  21:42

„Sloužit Kentucky v Senátu byla největší čest mého života, vést republikánské kolegy byla nejvyšší pocta,“ řekl předtím, než oznámil, že toto je jeho poslední funkční období.

Do senátních lavic McConnell poprvé usedl v roce 1985 a postupně se dostal až na nejvyšší pozice. Své spolustraníky v Senátu vedl od roku 2007. Po 17 letech je nejdéle sloužícím politikem v této funkci. Poslední tři roky mají republikáni v této komoře menšinu.

McConnellova pozice v posledních týdnech slábla úměrně rostoucímu vlivu bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa, uvedla CBS.

The Washington Post nedávno psal o rebelii stranických kolegů, dysfunkci a debaklu kvůli neschválenému balíku pomoci pro Ukrajinu a Izrael.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...