Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sto tisíc baterek a svíček osvítilo Mnichov. Lidé pochodovali proti rasismu

Na pochodu proti rasismu, antisemitismu a nenávistným projevům se v neděli večer v Mnichově sešlo podle policejních odhadů 75 tisíc až 100 tisíc lidí. (11. února 2024) foto: Reuters

Na pochodu proti rasismu, antisemitismu a nenávistným projevům se v neděli večer v Mnichově sešlo podle policejních odhadů 75 tisíc až 100 tisíc lidí. Účastníci akce nazvané Moře světel pro demokracii nesli baterky či svíčky, většina svítila na znamení nesouhlasu s pravicovým extremismem mobilními telefony.
  22:03

V Drážďanech se odpoledne sešli příznivci i odpůrci krajní pravice, bylo jich ale řádově méně než v Mnichově, píše agentura DPA.

Podle pořadatelů se v Mnichově sešlo až 300 tisíc lidí. Demonstraci iniciovala organizace Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) a podpořila ji široká aliance občanské společnosti.

Novinářka a aktivistka Düzen Tekkalová přítomné vyzvala k jednotě ve jménu demokracie a varovala před zabřednutím do individuálních zájmů.

V Drážďanech se v neděli u příležitosti výročí zničení města bombardováním v závěru druhé světové války v roce 1945 sešli jak příznivci krajní pravice, tak její odpůrci, kterých bylo asi pětkrát více.

Policie napočítala téměř tisíc účastníků demonstrace pravicových extremistů, na akci nasadila těžkooděnce a zadržena na 150 lidí. Navzdory silnému dešti se na akci odpůrců krajní pravice v Drážďanech sešlo asi 5 tisíc lidí.

Demonstrace proti pravicovému extremismu se konaly i na dalších místech Německa. Podle policie vyšlo v sobotu do ulic v Itzehoe až 4 tisíce lidí, ve Flensburgu to bylo asi 2500 lidí.

O víkendu se demonstrovalo také v Sinsheimu v Bádensku-Württembersku, Werne a Fröndenbergu v Severním Porýní-Vestfálsku, Hamburku a v Einbecku v Dolním Sasku, kde policie zaznamenala stovky účastníků.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...