Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Socha Julie s ohmataným ňadrem genderově nevyhovuje, radní žádá Romea s penisem

Socha Julie Kapuletové před budovou Staré radnice na mnichovském Mariánském náměstí. foto: Profimedia.cz

Na okraji Mariánského náměstí v Mnichově stojí socha Julie Kapuletové ze slavné milostné tragédie Williama Shakespeara. Lidé věří, že ten, kdo této hrdince sáhne na ňadro, bude mít štěstí v lásce jisté. Svůj úspěch si dotyčný může pojistit ještě tak, že Julii vloží do náruče květinu. Městská radní Marie Burneleitová se však domnívá, že v rámci genderové vyváženosti by stálo za to vedle umístit sochu s penisem.
  16:04

„Nyní mohou Mnichovanky sahat jen na ňadra Julie. Pro vyvážený genderový obraz v genderovém hlavním městě tak vedle přirozeně chybí socha s tělesnými částmi přiřazovanými mužům,“ řekla radní Burneleitová. 

Ta se s žádostí o sochu s bronzovým penisem, případně s bederní rouškou, obrátila na mnichovského primátora Dietera Reitera. K dopisu přiložila i svou vizi, jak by místo mohlo po úpravách vypadat. Barevný nákres ukazuje sokl se vztyčeným penisem.

Město žádost nesmetlo ze stolu, právě naopak. Městský kulturní referent Anton Biebl odpověděl Burneleitové, že její kritice rozumí, protože je zcela v pořádku. Uvedl, že mnichovské památníky je potřeba „podrobit kritickému zvážení s ohledem na nacionalismus, nepřátelství vůči demokracii, militarismus, kolonialismus, převládající maskulinitu, nedostatečné zastoupení žen a rozmanitost“.

„Pro rok 2022 je proto připravováno mezinárodní sympozium,“ uvedl Biebl. Mnichov se podle něj díky tomu v této problematice poučí ze zkušeností Vídně, Lisabonu nebo třeba Bristolu. Referent rovněž poznamenal, že v rámci sympozia jsou plánovány i projekty, kdy se konkrétním dílům dostane umělecko-kritického komentáře. Díla, která taková prověrka čeká, Mnichov vybere ve veřejné soutěži. „Na uměleckou intervenci tak může být přirozeně navržena i socha Julie,“ dodal Biebl.

Je to úplně švihlé, míní místostarosta

Zatímco město slibuje debatu, někteří politici pochopení pro takové počínání nemají. „Je to úplně absurdní, úplně zbytečné a úplně švihlé,“ řekl k diskusi o Juliiných ňadrech v rozhovoru s deníkem Bild mnichovský místostarosta Manuel Pretzl, který v městské radě vede členy Křesťansko-sociální unie (CSU).

Daleko od pravdy Pretzl svým hodnocením zřejmě nebude, což je zjevné z politické příslušnosti Burneleitové. Ta je totiž členkou Strany, což je satirické hnutí žádající mimo jiné zastropování cen piva.

Zda se Julie dočká mužské společnosti, jisté zatím není. Mnichovany ale patálie se sochou Julie očividně netrápí. „Něco jsem o tom slyšel,“ řekl asi padesátiletý muž, který na lavičce ve stínu stromů na tržišti Viktualienmarkt pojídal hrozny. Seniorský pár, který seděl opodál, by další sochu uvítal. „Soch není nikdy dost,“ uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!