Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Moskvu a další regiony útočily drony, letiště kvůli nim přerušila provoz

Ukrajinský dron UJ-22 (2. srpna 2022) foto: Profimedia.cz

Moskvu a další ruské regiony zasáhl v noci na neděli rozsáhlý útok bezpilotních letounů. Moskevská letiště Domodědovo a Vnukovo kvůli nim přerušila dopravu. Úřady hlásí jednoho lehce zraněného člověka. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu rovněž za pomoci dronů, osm z devíti bezpilotních strojů íránské konstrukce Šáhed se protivzdušné obraně podařilo sestřelit, sdělilo letectvo.
  7:35aktualizováno  15:02

„Dnes ráno byl zmařen pokus kyjevského režimu provést teroristický útok pomocí bezpilotních letounů na objekty na území Ruské federace. Prostředky protivzdušné obrany ve službě zničily devět bezpilotních letounů nad územím Moskvy, Tulské, Kalužské a Brjanské oblasti,“ uvedlo brzy ráno v prohlášení ruské ministerstvo obrany, které od loňského února proti Ukrajině vede válku.

Nálet na ruské hlavní město si podle starosty Sergeje Sobjanina nevyžádal raněné ani nezpůsobil vážnější škody. Dříve ministerstvo informovalo o sestřelení 11 dronů, později o zničení dalších čtyř. Celkem tak ministerstvo podle listu Kommersant informovalo o zničení 24 dronů nad pěti ruskými regiony.

Jeden ze sestřelených dronů narazil v Tule podle místních úřadů do obytného domu, přičemž jeden z jeho obyvatel utrpěl lehké řezné zranění.

Ruské ministerstvo obrany později podle ruských médií ohlásilo, že protivzdušná obrana hodinu před moskevským polednem (9:00 SEČ) sestřelila nad Azovským mořem dvě rakety S-200, upravené z původně protileteckých zbraní na střely proti pozemním cílům.

Rusko přemístilo protivzdušnou obranu z Kaliningradu

Rusko zřejmě přemístilo strategické systémy protivzdušné obrany z Kaliningradu, aby nahradilo ztráty na ukrajinské frontě, upozornila britská rozvědka na základě „neobvyklých přesunů“ transportního letectva. Tento krok nejspíše následoval poté, co na konci října vzrostly ztráty ruských protivzdušných systému S-400 (v NATO nazývaných SA-21) na Ruskem okupované části Ukrajiny.

Kaliningrad jako nejvíce na západ položená výspa Ruska, obklopená členskými státy NATO a Baltem, představuje strategicky jeden z nejdůležitějších ruských regionů. „Skutečnost, že ruské ministerstvo obrany bylo zjevně ochotno podstoupit dodatečné riziko v tomto regionu, zdůrazňuje, že válka vedla k přetížení některých klíčových sil a možností Ruska,“ usoudil Londýn.

O noc dříve, z pátku na sobotu, Rusové nasadili proti Ukrajině rekordní počet 75 bezpilotních letounů Šáhed, z nichž 74 se podařilo sestřelit, uvedlo ukrajinské letectvo. Při náletu na ukrajinskou metropoli utrpělo podle kyjevského starosty zranění pět lidí. Při odrážení náletu dronů na metropoli Ukrajinci použili systémy protivzdušné obrany německé výroby Skynex či Skyranger s novým typem munice s programovatelným výbuchem, poznamenala v neděli agentura Unian.

Autoři: ,