Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moskevský obchodní komplex Mega Chimki zachvátil požár, zemřel jeden člověk

Svět

  7:16aktualizováno  16:10
Rozsáhlý požár vypukl ve velkém nákupním komplexu „Mega Chimki“, který se nachází na Leningradské dálnici poblíž hranic Moskvy a Moskevské oblasti. Hořel tamní hypermarket OBI. Při požáru zemřel pracovník ostrahy.

Obětí požáru se stal pracovník ostrahy, několik dalších lidí bylo zraněno. „Bohužel je jeden mrtvý. Na likvidaci požáru se pracuje,“ oznámil náčelník ruského ministerstva pro mimořádné události Ruska pro Moskevskou oblast Sergej Poletykin. Informaci uvedla zpravodajská agentura TASS.

Kromě toho byly na místě slyšet i vidět silné výbuchy, upozornila stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. V hypermarketu byly barvy, laky a další hořlavé materiály, píše TASS, podle něhož při požáru pravděpodobně vybuchly plynové lahve. Na zbytek obchodního centra se prý oheň nerozšířil.

Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant. Podle záchranných složek se oheň rozhořel na ploše 18 tisíc metrů čtverečních.

Při poslední kontrole v prodejně OBI v listopadu 2021 úřady zjistily bezmála 50 porušení předpisů požární bezpečnosti, uvedly záchranné složky. Škody způsobené požárem mohou dosáhnout 20 až 30 miliard rublů (7,4 až 11 miliard korun), uvedla tisková služba ruského svazu pojistitelů. Podle Kommersantu se jedná o nejhorší požár podobného objektu v historii Ruska.

Zasahovalo 141 hasičů

Plameny podle ruských médií zachvátily okolo 6:00 místního času (4:00 SEČ) prodejnu OBI, která je součástí obřího nákupního střediska Mega ve městě Chimki. Na místě zasahovalo 141 hasičů, oheň však způsobil kolaps části budovy, což ztížilo jejich práci. Před 9:00 SEČ se podařilo uhasit otevřený oheň. Slyšet byly také výbuchy, uvádí agentura Unian.

K likvidaci požáru se bude muset využít i letecké hašení, uvedlo ministerstvo pro mimořádné události Ruska. Videa zveřejněná na Telegramu ukazují plameny a oblak kouře nad nákupním centrem.

V nákupním středisku Mega byly před ruskou invazí na Ukrajinu zejména západní značky, které ovšem v souvislosti s válkou oznámily odchod z Ruska. Podle agentury Reuters se zde nacházel i jeden z prvních obchodů IKEA v Moskevské oblasti.

Požár v továrně na pneumatiky

Rusko se potýká ještě s dalším požárem, a to ve městě Barnaul v západní části Sibiře. Oheň zde zachvátil továrnu na produkci pneumatik.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!