Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Naverbovali mě na Telegramu za 500 tisíc rublů, řekl Rusům zadržený Tádžik

Svět

  14:09
Na sociální síti Telegram koluje video, na kterém je údajně zadržený muž pro podezření z účasti na teroristickém útoku v koncertním centru na okraji Moskvy. Podle jeho slov byl naverbován na Telegramu a za útok mu byla slíbena odměna 500 tisíc rublů.

„Co jsi dělal v Krukusu,“ křičel na zadrženého jeden z ruských policistů. „Střílel jsem. Za peníze,“ odpověděl zadržený muž. Později dodal, že za teroristický útok mu bylo slíbeno 500 tisíc rublů. Video zveřejnila na Telegramu Margarita Simonyanová, ruská státní televizní novinářka a šéfredaktroka Russia Today.

Zadržený upřesnil, že polovina peněz byla převedena na jeho bankovní kartu a druhá polovina mu byla přislíbena k pozdějšímu převodu.

Při výslechu zadržený muž uvedl, že byl naverbován na jednom z telegramových chatů. „Napsali mi na Telegramu. Bez jména, bez příjmení, bez čehokoli,“ řekl.

Na dotaz ruských policistů, zdali vyhledal zadržený útočník teroristickou skupinu sám, odpověděl, že se mu členové skupiny ozvali sami.

„Zbraně? Oni sami je dodali,“ odpověděl zadržený muž na otázku, kde získali útočníci zbraně.

Počet obětí pátečního útoku u Moskvy stoupl na 133, další mrtví byli nalezeni v troskách. Pátrání pokračuje, uvedli vyšetřovatelé podle Kommersantu. V ruských médiích se neoficiálně hovoří o 143 obětěch.

V souvislosti s útokem už bylo zadrženo 11 osob, včetně čtyř přímých podezřelých. K útoku se přihlásil Islámský stát. Podle dostupných informací teroristé pocházeli z Tádžikistánu, FSB nicméně tvrdí, že měli kontakty na ukrajinské straně, Kyjev jakékoliv zapojení do útoku v Moskvě popřel. Kromě střelby v koncertní hale se ozvaly i dvě exploze. V budově vypukl požár, velká část stavby shořela a její střecha se propadla, šíření plamenů se už podařilo zastavit.

Autor: