Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Na mostě mezi Kanadou a USA vybuchlo auto, terorismus úřady vyloučily

Svět

  21:39aktualizováno  23:56
Dva lidé ve středu odpoledne zahynuli při explozi vozidla na mostě Rainbow Bridge spojujícím Spojené státy a Kanadu, příslušník pohraniční stráže utrpěl zranění, píše agentura Reuters. Americké úřady nejprve incident vyšetřovaly jako terorismus, zatím nic však nenasvědčuje tomu, že by se skutečně o teroristický útok jednalo, uvedla následně newyorská guvernérka Kathy Hochulová.

Na záběrech místní televize WKBW je vidět jedno ze stanovišť přechodu zničené. Rozsah exploze je viditelný na fotografiích na síti X. Zdroje Reuters už předtím uvedly, že výbuch byl podle předběžných závěrů následkem nezodpovědného řízení.

Stanice Fox News s odvoláním na „vysoce postavený policejní zdroj“ informovala, že dotyčné vozidlo bylo na cestě z USA směrem do Kanady. Oba mrtví jsou podle stanice lidé, kteří byli ve vozidle.

Hochulová uvedla, že není jasné, co přesně se na místě stalo. „Na základě toho, co v tuto chvíli víme, nemá tahle nehoda žádné známky teroristické činnosti,“ citovala guvernérku agentura AP.

Kvůli události jsou uzavřené čtyři hraniční přechody mezi Kanadou a USA a vývoj situace sleduje jak americký prezident Joe Biden, tak kanadský premiér Justin Trudeau. Podle šéfa kabinetu v Ottawě berou kanadští úředníci „záležitost mimořádně vážně“.

„Šel jsem po mostě se svou ženou, když jsme viděli řítit se auto, mohlo jet přes 100 mil za hodinu (přes 160 km/h), když se před ním objevilo další vozidlo. On kolem něj zakličkoval a narazil do plotu. Auto nejdřív začalo hořet a pak explodovalo,“ popsal místní televizní stanici WGRZ svědek Mike Guenther.

„Najednou vyletělo do vzduchu a pak byla ohnivá koule, nějakých 30 až 40 stop vysoko (devět až 12 metrů). Nikdy jsem nic takového neviděl,“ dodal Guenther.

Rainbow Bridge je jedním ze čtyř mostů, které spojují stát New York s kanadským Ontariem. Podle místní správy mostů kvůli výbuchu na Rainbow Bridge zavřely všechny čtyři.

Kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost LeBlanc hodlá dnes hovořit s americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost Alejandrem Mayorkasem. Kanada podle něj incident bere „velice vážně“ a posílila bezpečnostní opatření na hraničních přechodech. Bílý dům podle Reuters reagoval prohlášením, že dění bedlivě sleduje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...