Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Do Izraele už přijel i Musk. Natočil si kibuc, Starlink sám Gaze nepustí

Svět

  15:04aktualizováno  18:27
Na dlouhou řadu světových politiků, kteří se od 7. října nechali vidět v Izraeli, navázal americký miliardář a podnikatel Elon Musk. Při pondělní návštěvě slíbil, že bez souhlasu tamní vlády neaktivuje pro Pásmo Gazy internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX. Musk se setkal i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ho zavedl i do jednoho z kibuců, jež se staly terčem útoku palestinského hnutí Hamás.

Netanjahu s Muskem, oba v neprůstřelných vestách, navštívil kibuc Kfar Aza. Musk si podle zpravodajského portálu Ynet natáčel zničený kibuc na mobilní telefon. Z kibucu odjeli oba do izraelského parlamentu. Odpoledne se Musk setkal s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem v Jeruzalémě.

Herzog podle severu The Times of Israel (ToI) řekl, že platforma X je plná antisemitských příspěvků a že Musk v jejich potírání může sehrát „obrovskou roli“. „Viděl jste, jak zlo může nahradit všechno, viděl jste dnes ráno, co může způsobit nenávist,“ řekl Muskovi prezident.

Musk podotkl, že dnešní den pro něj byl „emocionálně obtížný“ a že kromě míst, kde docházelo k vraždám „viděl video, na němž se vrazi radovali“. „Tito lidé jsou odmalička krmeni propagandou. Je pozoruhodné, čeho jsou lidé schopni, když jsou odmalička krmeni lžemi,“ řekl.

Už ráno izraelské ministerstvo komunikací oznámilo, že se s Muskem dohodlo, že jeho síť Starlink nebude aktivována v Izraeli ani v Pásmu Gazy bez souhlasu izraelské vlády. Minulý měsíc totiž Musk prohlásil, že pomůže s obnovením spojení v Pásmu Gazy, které tam bylo v důsledku bojů několikrát přerušeno, aby umožnil koordinaci humanitární pomoci a záchrany civilistů.

Návštěva Izraele má podle serveru Ynet Muskovi vylepšit image poté, co ho židovská sdružení obvinila z antisemitismu. Musk například tento měsíc reagoval na příspěvek na své sociální síti X, v němž uživatel platformy napsal, že Židé podporují „nenávist vůči bělochům“. Musk k tomu připojil souhlasnou reakci.

Musk také kritizoval židovskou organizaci Anti-Defamation League, která tvrdí, že na jeho platformě X se po začátku izraelské války s Hamásem v Pásmu Gazy výrazně zvýšil počet antisemitských příspěvků.

Izrael ve válce

Tento měsíc také společnosti Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate pozastavily marketing na síti X kvůli tomu, že se jejich reklamy začaly objevovat u příspěvků s antisemitským obsahem.

Platformu X, dříve známou jako Twitter, převzal Musk loni v říjnu. Za jeho působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, což podle kritiků otevřelo cestu k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Síť se kvůli oslabenému moderování obsahu potýká s odchodem inzerentů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!