Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muslim: Židy střežit nebudu

Svět

  7:53
Londýn - Britská Metropolitní policie vyhověla muslimskému strážníkovi, který během války v Libanonu nechtěl střežit izraelskou ambasádu. Poté co o tom včera informoval deník The Sun, nařídil policejní šéf Ian Blair vyšetřování celého případu.

Policie - ilustrační foto foto: PETER BRYNEČTK

Policista Alexander Omar Basha, který slouží v útvaru diplomatické ochrany, ve své žádosti údajně uvedl, že nesouhlasí s válkou Izraele proti šíitskému hnutí Hizballáh. Při tomto 34denním konfliktu zahynulo v Libanonu více než tisíc muslimů. Bashova manželka je Libanonka, otec Syřan a policista má v Libanonu příbuzné.

 Případ okamžitě rozpoutal bouřlivou debatu, zda může policie podobným žádostem vyhovět. Kritici tvrdí, že není přípustné, aby policisté odmítali plnit své povinnosti kvůli svému politickému, náboženskému nebo morálnímu přesvědčení. Za Bashu se ale postavila Asociace muslimských policistů, podle níž by se strážník při hlídání izraelské ambasády v Kensingtonu „necítil příjemně a bezpečně“.

 „Je to o péči o jednotlivce, a ne o morálním problému,“ řekl stanici BBC šéf asociace Dal Babu s tím, že policista měl během války starost o své libanonské příbuzné. „Nyní opět pracuje v útvaru pro diplomatickou ochranu, a pokud se něco stane u izraelské ambasády, bude to řešit,“ ujistil Babu. Basha prý také své povinnosti neodmítl, ale jen požádal, aby jich byl během války zproštěn.

Babu ale zároveň přiznal, že není přijatelné, aby byli policisté kvůli svému přesvědčení zbaveni svých povinností: „Jako policisté musíme být objektivní a spravedlivě chránit všechny členy společnosti. Nemůžeme si vybírat.“

Policie zašla příliš daleko

Policejní rozhodnutí přidělit Bashovi během války jinou práci ale přesto vyvolalo vlnu kritiky. Například lord Brian Mackenzie, bývalý prezident Asociace policejních důstojníků, si myslí, že policie zašla „příliš daleko“. Pokud prý strážníci trvají na svém přesvědčení, měli by odejít ze služby, protože ta je především službou veřejnosti.
 Ještě ostřeji mluvil bývalý důstojník John O'Connor, podle něhož jde o „počátek konce britské policejní práce“. O'Connor se domnívá, že rozhodnutí vyhovět Bashovi povede k rasistické a diskriminační práci policistů. Varoval také před tím, aby se Bashův případ nestal precedentem. „Když dovolí tohle, přijmou také židovského policistu, který nebude chtít hlídat ambasádu muslimské země? Budou katoličtí policisté zbaveni práce v protestantských kostelech? Kde to skončí?“

 Samotná ambasáda židovského státu vydala jen opatrné prohlášení, že Metropolitní policii plně důvěřuje. Policejní šéf Ian Blair, kterému se jeho odpůrci vysmívají za přílišnou politickou korektnost, minulý týden rozhodl, že bude policejní razie proti teroristům vždy konzultovat se zástupci muslimské komunity.

Autoři: