Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muslimů je už víc než katolíků

Svět

  11:02
VATIKÁN - Počet vyznavačů islámu dosáhl 1,3 miliardy, zatímco ke katolicismu se hlásí „pouze“ 1,1 miliardy lidí.

Muslimové - ilustrační foto foto: AFP

Na prvních dvou příčkách pomyslného žebříčku věřících došlo ke změně. Poprvé v historii mu už totiž nevévodí katolíci, ale muslimové. Vyplývá to ze statistiky, kterou pravidelně zveřejňuje Vatikán.

K islámu se totiž podle nejnovějších údajů hlásí asi 19,2 procenta světové populace, k římskokatolické církvi pak 17,4 procenta obyvatel planety. Převedeno do absolutních čísel, údaje Vatikánu hovoří o tom, že na světě je v současnosti 1,1 miliardy katolíků a 1,3 miliardy muslimů.

Statistickou ročenku s údaji o počtu přívrženců jednotlivých světových církví představil její autor kněz Vittorio Formenti. „Poprvé v dějinách už nejsme na špici: předběhli nás muslimové,“ řekl Formenti v rozhovoru pro sobotní vydání vatikánského listu L'Osservatore Romano.

Křesťané dál vévodí, jsou jich dvě miliardy
Ročenka je sestavená na základě čísel z roku 2006 a má přes 2500 stran. Podle kněze Vittoria Formentiho ale stále platí, že rozšířenějším náboženstvím je i nadále křesťanství.

Pokud se totiž sečtou počty přívrženců všech křesťanských církví, tedy nejen katolíků, ale i anglikánů či pravoslavných křesťanů, pak vychází, že se ke křesťanství hlásí 33 procent světové populace, což odpovídá zhruba dvěma miliardám obyvatel naší planety.

Zatímco počet katolíků zůstává v posledních letech stále zhruba stejný, počet muslimů se zvyšuje. Podle Formentiho je to dáno hlavně demografickými trendy – v muslimských zemích je totiž daleko vyšší porodnost než ve státech s převahou katolíků.
Autoři:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...