Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Armádní vrtulník odstranil legendární autobus z filmu Útěk do divočiny, umírali kvůli němu lidé

Armádní vrtulník se chystá zvednout autobus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armádní vrtulník se chystá zvednout autobus | foto: Reuters

Aljaška Opuštěný autobus, který si „zahrál“ ve snímku Útěk do divočiny, byl odstraněn. Stál za tím narůstající počet turistů, kteří se během jeho návštěvy dostali do problémů.

Ze stezky před národním parkem pomohl vrak zvednout americký armádní vrtulník. Místní starosta uvedl, že je to velká úleva.

Starý autobus se totiž během let proměnil v poměrně nebezpečnou turistickou atrakci. Dva lidé zemřeli poté, co se utopili v řece, když se snažili autobus navštívit a mnoho dalších lidí muselo být zachraňováno, uvedl zpravodajský server BBC.

Co s autobusem bude dál zatím není známo
K odstranění autobusu musel být využit armádní vrtulník

V roce 1992 ve vraku pobýval 24letý dobrodruh Chris McCandless, který v divočině nakonec zemřel hlady. Právě jeho příběh popsal autor Jon Krakauer v knize Into The Wild z roku 1996. V roce 2007 byla kniha zfilmována. Režie se ujal Sean Penn.

Autobus byl nebezpečným lákadlem pro turisty

Aljašská komisařka Corri Feige uvedla, že rozumí tomu, proč mají lidé touhu autobus vidět a co pro ně představuje. Šlo podle ní ale o chátrající a nebezpečný objekt, který vyžadoval spoustu péče a navíc stál za zbytečně ztracenými životy lidí, kteří se za ním vypravili. 

Vrak autobusu se nacházel hluboko v lesích na Aljašce, 50 kilometrů od nejbližšího města. Aby se k němu lidé dostali, museli překonat řeku Teklanika. Minulý rok při tomto pokusu zemřela žena z Běloruska, další člověk se utopil v roce 2010. V dubnu tohoto roku musel být evakuován Brazilec a v únoru pět Italů, z nichž jeden utrpěl vážné omrzliny.

Podle úřadů muselo být mezi lety 2009 až 2017 vyhlášeno 15 pátracích a záchranných operací. Všechny přitom přímo souvisely s návštěvou opuštěného autobusu.

Starosta města Denali Clay Walker řekl agentuře Reuters, že autobus se stal „nebezpečnou atrakcí“, kterou je třeba řešit.

„Současně je to součást naší historie a je trochu hořkosladké vidět, jak se kousek naší historie vydává po silnici,“ řekl. Autobus ze čtyřicátých let se na stezku dostal asi před šedesáti lety, uvedl Walker.

Není přesně jasné, co s autobusem bude dál. Podle aljašských úřadů bude „slavný“ vrak uložen na bezpečné místo, dokud se o jeho konečném osudu nerozhodne.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč