Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ambasádách Švýcarska a Chile v Římě explodovaly bomby

Svět

  13:04aktualizováno  21:38
ŘÍM - V centru italské metropole dnes vybuchly bomby nejprve na švýcarském a poté na chilském velvyslanectví. Výbušniny byly skryté v balíčku a jejich exploze zranila na každém úřadě jednoho zaměstnance. K útokům se přihlásila anarchistická skupina Neformální anarchistická federace.

Policejní pyrotechnik (ilustrační foto) foto: Reuters

Bomba zaslaná švýcarskému velvyslanectví byla nastražena v balíčku adresovaném ambasádě sídlící v římské rezidenční čtvrti Parioli. Když zásilku jeden ze zaměstnanců otevřel, výbušnina explodovala. Třiapadesátiletý Švýcar byl vážně zraněn na obou pažích a následně převezen na kliniku, podle  ošetřujících lékařů muži hrozí amputace obou končetin, není však v přímém ohrožení života.

"Velvyslanec je stále na místě, ambasáda nebyla evakuována," sdělil mluvčí italských strážníků (carabinieri) Maurizio Mezzavilla.

"Vyjadřujeme naši plnou účast švýcarskému velvyslanci a celé jeho diplomatické skupině, která se stala cílem odsouzeníhodného aktu násilí," uvedl v oficiálním stanovisku podle Reuters italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Čtěte více:

Obě zásilky o velikosti videokazety byly zabaleny ve žlutém papíře.

Policejní pyrotechnici zasahují na švýcraské ambasádě v Římě.

Studentské nepokoje
V úterý byl ve stanici metra Rebibbia na předměstí Říma nalezen podezřelý předmět považovaný za nálož. Postupně se ale zjistilo, že u "nálože" chyběla nejen rozbuška, ale že v ní nebyla ani žádná výbušnina. Římský starosta Gianni Alemanno prohlásil, že tento planý poplach nemá s dnešními bombami nic společného.

Rok 2010 v obrazech

O tom, kdo krabici na místo položil, panují jen dohady. Spekulovalo se o studentech, kteří protestují proti úsporným opatřením vlády premiéra Silvia Berlusconiho. Údajná nálož byla nalezena v době, kdy v zemi vládne zvýšené politické napětí a kdy se objevily zprávy o údajně chystaných atentátech teroristické sítě Al-Káida v Evropě kolem Vánoc.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat