Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na ambasádách Švýcarska a Chile v Římě explodovaly bomby

Svět

  13:04aktualizováno  21:38
ŘÍM - V centru italské metropole dnes vybuchly bomby nejprve na švýcarském a poté na chilském velvyslanectví. Výbušniny byly skryté v balíčku a jejich exploze zranila na každém úřadě jednoho zaměstnance. K útokům se přihlásila anarchistická skupina Neformální anarchistická federace.

Policejní pyrotechnik (ilustrační foto) foto: Reuters

Bomba zaslaná švýcarskému velvyslanectví byla nastražena v balíčku adresovaném ambasádě sídlící v římské rezidenční čtvrti Parioli. Když zásilku jeden ze zaměstnanců otevřel, výbušnina explodovala. Třiapadesátiletý Švýcar byl vážně zraněn na obou pažích a následně převezen na kliniku, podle  ošetřujících lékařů muži hrozí amputace obou končetin, není však v přímém ohrožení života.

"Velvyslanec je stále na místě, ambasáda nebyla evakuována," sdělil mluvčí italských strážníků (carabinieri) Maurizio Mezzavilla.

"Vyjadřujeme naši plnou účast švýcarskému velvyslanci a celé jeho diplomatické skupině, která se stala cílem odsouzeníhodného aktu násilí," uvedl v oficiálním stanovisku podle Reuters italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Čtěte více:

Obě zásilky o velikosti videokazety byly zabaleny ve žlutém papíře.

Policejní pyrotechnici zasahují na švýcraské ambasádě v Římě.

Studentské nepokoje
V úterý byl ve stanici metra Rebibbia na předměstí Říma nalezen podezřelý předmět považovaný za nálož. Postupně se ale zjistilo, že u "nálože" chyběla nejen rozbuška, ale že v ní nebyla ani žádná výbušnina. Římský starosta Gianni Alemanno prohlásil, že tento planý poplach nemá s dnešními bombami nic společného.

Rok 2010 v obrazech

O tom, kdo krabici na místo položil, panují jen dohady. Spekulovalo se o studentech, kteří protestují proti úsporným opatřením vlády premiéra Silvia Berlusconiho. Údajná nálož byla nalezena v době, kdy v zemi vládne zvýšené politické napětí a kdy se objevily zprávy o údajně chystaných atentátech teroristické sítě Al-Káida v Evropě kolem Vánoc.

Autoři: ,