Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Haiti unesli českého misionáře

Svět

  16:51
PRAHA - Český misionář Roman Musil byl před několika dny unesen na ostrově Haiti v Karibiku. Únosci údajně požadují výkupné 50.000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun).

Unesený misionář Roman Musil foto: Rudolf JungČTK

Informace sdělil Martin Sedloň z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, jehož
je čtyřiatřicetiletý Musil členem. "Nebude v tom politika, únosy jsou na Haiti běžné," řekl Sedloň, který považuje situaci za nadějnou.

Podle agentury Reuters bylo v zemi jen od března uneseno přes 1000 lidí. Minulý týden zde únosci zadrželi rozhlasového novináře, amerického misionáře, 11 školáků a kolem 10 dalších lidí. Všichni byli propuštěni po zaplacení výkupného.

Řád obdržel zprávu o únosu elektronickou cestou. Haitský představený řádu ihned zahájil vyjednávání s únosci a informoval také Vatikán. Podle Sedloně o situaci ví i české vyslanectví.

Musil spolupracuje s olomouckou Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. "Informaci jsem získal elektronickou cestou od kolegy, kterého naše agentura poslala na Haiti, aby pomohl při výstavbě školy. Roman Musil jel pravděpodobně ve středu spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni," řekl Pavel Nováček z agentury. Jeho slova potvrdil i Sedloň.

Musil v České republice při svých návštěvách organizoval pomoc pro Haiti mimo jiné v Olomouci či v Zábřehu na Šumpersku. Studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

"Agentura spolu a charitami v Zábřehu či v Olomouci vyčkává, jak budou pokračovat vyjednávání s únosci. Uvažujeme o uspořádání například finanční sbírky, nechceme ale do věci vstupovat moc brzy," doplnil Nováček. Agentura chtěla v lednu na Haiti vyslat lékaře, specialistu na tropické nemoci. Nyní ale rozhodnutí zvažuje. 

Obláti jsou katolický misijní řád, založený v roce 1816 francouzským knězem, pozdějším světcem Evženem de Mazenod. Hovoří se o nich jako o specialistech na nejtěžší misie, o mužích zasvěcených evangelizaci, zvláště mezi nejubožejšími lidmi.
Pracují v 70 zemích všech světadílů.

Osmimilionová Haiti je nejchudším státem na západní polokouli. Před chystanými prezidentskými a parlamentními volbami čelí země vlně násilí gangů. Působí zde kontingent 7000 příslušníků mírové mise OSN, kteří sem přišli v únoru 2004, kdy utekl ze země bývalý prezident Jean-Bertrand Aristide.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...