Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na střelce v Dallasu poslal poprvé v USA robota s výbušninou. ‚Udělal bych to znovu,‘ vzkazuje kritikům

Afghánistán

  17:36
DALLAS/PRAHA - Své rozhodnutí energicky obhajuje. Šéf dallaské policie David Brown ve čtvrtek v noci po hodinách neúspěšného vyjednávání vydal rozkaz k použití robota s výbušninami. Ten nakonec vraha pěti policistů Micaha Xaviera Johnsona zabil.

Robot, kterého používá americká policie. foto: ČTK/ZUMA

K tragédii došlo ve čtvrtek večer v Dallasu při pochodu proti policejnímu násilí na Afro-američanech. Johnson zasáhl střelami celkem 14 lidí, z toho 12 policistů. Pět nich na místě zemřelo.

Velitel dallaské policie Brown je přesvědčen, že Johnson by ublížil dalším jeho podřízeným, kdyby váhal s použitím robota, ke kterému byly připěvneny trhaviny. Brown za výsledek akce přijal plnou osobní odpovědnost.

„Schválil jsem to a za stejných okolností bych to udělal zase,“ řekl Brown CNN. Střelec byl podle něj zabarikádovaný v místnosti, kde by bylo složité a velmi riskantní jej zneškodnit „tradičními“ metodami.

Šéf dallaské policie David Brown.

Policisté s útočníkem dvě hodiny vyjednávali, to ale k ničemu nevedlo. Brown se v tu chvíli obrátil na své kolegy a řekl jim aby „zapojili svoji představivost“, jak zneškodnit střelce - bývalého vojáka a veterána z Afghánistánu, jak se ukázalo později. Vyjednavačům Johnson řekl, že je naštvaný policejním násilím vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie.

„Zdálo se, že má věci pevně pod kontrolou a že je odhodlaný ubližovat dalším policistům,“ popsal Brown. Útočník se vyjednavačům posmíval a vyptával se, kolik policistů střelbou celkem zasáhl.

Člověk, který střílí v garážích, podle něj nespolupracuje a tvrdí, že chce...
Policisté v americkém Dallasu oplakávají smrt svých kolegů.

„Bez nasazení robota by ublížil mnoha dalším našim příslušníkům,“ tvrdil Brown. Za svým rozhodnutí o vyslání robota si tak stojí. I když chápe, že se mnoho lidí ptá, zda bylo nasazení smrtící síly opravdu nezbytné. „Kritikům rozumím, jenže oni v té situaci nebyli. A jejich životy nebyly v ohrožení.“

Vyslání robota v USA už vyvolává diskuzi o etických a právních otázkách takového rozhodnutí. Portál Popular Science uvedl, že americká policie už několikrát použila robota k tomu, aby dostala pachatele z jeho skrýše, robot při tom ale zřejmě nikdy nezabíjel. Učinila tak již i policie v Dallasu, když útočník loni napadl jednu z policejních stanic. Útočníka policie tehdy zastřelila. Podle zpráv médií „smrtící“ roboty používala i americká armáda v Iráku a Afghánistánu.

Johnson zanechal krví psané vzkazy

  • Micah Johnson psal svou krví na zdech parkoviště vzkazy během doby, kdy byl obklíčen policií. Pětadvacetiletý vojenský veterán na zdi napsal například iniciály RB, jejichž význam vyšetřovatelé zjišťují.
  • Při domovní prohlídce policie našla mimo jiné předměty potřebné k výrobě nálože či deník, ze kterého vyplývalo, že střelec zamýšlel i krvavější útok, než byl ten v Dallasu. Motiv činu byl podle vyšetřovatelů rasistický, na facebooku i na jiných místech vyšetřovatelé nalezli pachatelovy nenávistné komentáře a také příspěvky sympatizující s černošskými nacionalistickými myšlenkami.