Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Zemi se z ISS vrátila trojice kosmonautů, v lodi Sojuz přistála v kazašské stepi

Rubinsová z Kazachstánu zamíří do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. foto: ČTK

Džezkazgan (Kazachstán) - V Kazachstánu dnes krátce před 7:00 SELČ přistála loď Sojuz MS-17, v níž se po půl roce z Mezinárodní vesmírné stanice vrátila americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
  8:05aktualizováno  8:34

Soupeření o vesmír. Alan Shepard měl odstartovat už v březnu, zbrzdily ho potíže s nosnou raketou Redstone

Návratový modul lodi Sojuz se od vesmírné stanice odpojil ve 3:34 SELČ a na Zemi dosedl podle plánu v kazašské stepi jihovýchodně od města Džezkazgan. Přistání bylo možné sledovat on-line na stránkách NASA.

V Kazachstánu přistála loď Sojuz MS-17, v níž se po půl roce z Mezinárodní...
V kazašské stepi přistála loď Sojuz MS-17.

Po zdravotních kontrolách Rubinsová z Kazachstánu zamíří do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, její ruští kolegové do Střediska Jurije Gagarina pro výcvik kosmonautů nedaleko Moskvy.

Trojice astronautů byla na ISS od října, během 185 dní provedla řadu experimentů, ale musela si poradit také s únikem vzduchu ze stanice. V rámci pravidelného střídání posádek je na oběžné dráze nahradili ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov spolu s americkým astronautem Markem Vandem Heiem, kteří na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili minulý týden. V práci na ISS kromě nich pokračují i Američané Victor Glover, Michael Hopkins, Shannon Walkerová a Japonec Soiči Noguči.

Autor: