Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Náboženství kryje další byznys

Svět

  8:29
PRAHA - Řada lidí se u scientologů cítí subjektivně lépe. Je otázka, jestli za to neplatí přílišnou cenu, říká Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt.

Sídlo scientologů v Berlíně. foto: AFP

LN Můžete vysvětlit, o co scientologům jde?

Především jde o netradiční, nestandardní psychoterapii, jejíž východiska jsou výrazně náboženská. V roce 1954 vznikla na základě této psychoterapie Scientologická církev. Ta je ale pouze jednou částí celého komplexu aktivit. Ostatně jen několik málo scientologů se církvi věnuje. Němci se proto obávají, a docela důvodně, že církev je tu jen proto, aby kryla zbytek terapeuticko-podnikatelských aktivit.

Scientologie: Církev, nebo koncern?

Scientologickou organizaci založil v roce 1954 Američan Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986). Tento autor science fiction vydal v roce 1950 základní knihu Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví. Scientologie prosazuje „duchovní osvobození člověka“, kterého má dosáhnout fyzickou a duševní očistou. Scientology tolik propagované kurzy „rozvoje osobnosti“ připomínají podle německého zpravodajského serveru Netzeitung „programování robotů“. Takzvaní auditoři při nich pomocí výslechů „mažou“ údajná chybná data („engramy“) svých členů. Bez ohledu na intimní sféru každé osobnosti, její právo na sebeurčení a osobní důstojnost tak vznikají „lidské počítače“. Ty pak podle Hubbarda představují de facto perfektně fungující stroje. Bývalí členové organizace často hovoří o nátlaku, na jehož základě museli absolvovat další a další kurzy – často až do úplného finančního vyčerpání. Podle analýzy bavorského ministerstva vnitra scientologové sledují politické a hospodářské cíle. Pomocí své instituce nazvané World Institute of Scientology Enterprises (Wise) systematicky obsazují klíčové pozice ve velkých firmách. Členové Wise musejí ročně odvádět 500 až 36 000 dolarů církvi. Hodně aktivit vyvíjejí scientologové například na trhu s nemovitostmi. Pořádají také semináře pro manažery, na kterých se snaží rekrutovat nové členy. Své kritiky sledují prostřednictvím vlastní tajné služby Office of Special Affairs (OSA). Ta jim má pomáhat při ovlivňování politiků. Mnoho příznivců mají scientologové mezi celebritami showbyznysu, mezi nejznámější patří herci Tom Cruise nebo John Travolta. Angažují se také v boji proti drogám, provozují Komisi pro přečiny psychiatrie proti lidským právům a mají i další aktivity. Scientologové považují své hnutí za náboženství i vědeckou teorii. V USA mají status církve, v Německu ekonomické firmy a v Česku jsou registrováni jako občanské sdružení. Celosvětovým centrem organizace je Los Angeles.
ŠÁRKA DAŇKOVÁ

LN K čemu tyto aktivity směřují?

Většina scientologů podle mého názoru věří, že jejich aktivity lidem pomáhají a možná i zachraňují lidstvo. Nelze ovšem nevidět, že jde také o podnikání a o byznys.

LN Považujete scientology za nebezpečné?

Vosobní rovině je to dost relativní. Oni říkají, že lidé se u nich budou mít lépe a zbohatnou. A je třeba říci, že celá řada lidí se u nich opravdu cítí subjektivně lépe a zbohatne. Otázkou je, zda ta cena není příliš vysoká – jestli ti lidé, pokud to řeknu nábožensky, neztratili svoji duši. Stávají se z nich jiní lidé, lidé s jiným myšlením, lidé, kteří obvykle ztratili své dosavadní přátele a rodinu. Scientologové dovedou být velmi manipulativní. Odpadlíci, kterých je u nás minimum, si nejčastěji stěžují na to, o kolik přišli peněz. Němci mají navíc obavy i z ohrožení demokracie a bezpečnosti. A je třeba říci, že se bojí důvodně, protože scientologové se v minulosti dopouštěli i trestných činů. Dnes už ale podle mého názoru vědí, že je lepší nastavit vlídnou tvář, třeba hollywoodských herců.

LN Čeští scientologové tvrdí, že jich je zhruba čtyři sta. Je to reálné?

Ano. Jejich počet odhaduji na tři až čtyři stovky. To je poměrně málo. Jejich organizace se zatím nezdá být ani bohatá, ani úspěšná.

LN V České republice působí řada sdružení a firem, které se ke scientologům ideově hlásí. Jde jen o podnikáni nebo i o nábor nových členů?

Nelze říci, že kdokoliv by do těch organizací strčil nos, tak se stane scientologem. Provázanost mezi organizacemi je však naprosto jasná.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...