Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Náraz letadla do domu nepřežilo 49 lidí

USA

  7:18
BUFFALO - U města Clarence poblíž Buffala ve Spojených státech se zřítilo dopravní letadlo se 48 lidmi na palubě, informovala o tom televizní stanice CNN. Nehodu podle hasičů nikdo nepřežil. Jeden člověk navíc zahynul na zemi. Letadlo se zřítilo na předměstí Buffala na budovu, která je podle policie těžce poškozená, a okamžitě začalo hořet. Příčiny katastrofy zatím nejsou známé, nic ale nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok.

Hořící trosky letadla, které se zřítilo na budovu ve městě Clarence poblíž Buffala (USA) foto: ČTK

Letadlo typu Bombardier Dash 8 Q400 společnosti Continental se zřítilo přibližně ve 22:00 místního času (04:00 SEČ) na předměstí Buffala ve státě New York asi 16 kilometrů od tamního letiště, kam směřovalo na vnitrostátní lince z Newarku v New Jersey. Na palubě letounu bylo 44 pasažérů a čtyři členové posádky.


Podle agentury AP pilotka několik minut před nehodou mluvila s letovým dispečerem a v jejím hlasu nebylo patrné žádné znepokojení. Krátce poté se ale spojení přerušilo a brzy nato stroj zmizel z radaru.

V době pádu letadla, které Newark opouštělo se značným zpožděním, bylo v oblasti velmi špatné počasí, snížená viditelnost a sněhové přeháňky. Stroj se zřítil na budovu, která je podle policie těžce poškozená, a okamžitě se vzňal. Oheň se již podle hasičů podařilo dostat pod kontrolu.

Bombardier Dash 8 Q400 v barvách společnosti Scandinavian Airlines (Ilustrační foto)

Foto: Bombardier Dash 8 Q400  (Ilustrační foto)

Dva lidé skončili v nemocnici, policie evakuovala okolí
Podle televize CNN zemřela jedna osoba, která se v době nehody nacházela na zemi, a dvě další byly převezeny do nemocnice. Dvanáct rodin z domů v okolí policie evakuovala, oblast uzavřela a zahájila vyšetřování.

Podle serveru CNN měla letadla typu Bombardier Dash 8 Q400 potíže už v minulosti. Společnost Scandinavian Airlines v roce 2007 přestala provozovat všechny své stroje tohoto typu poté, co během dvou měsíců tři z nich při přistání havarovaly.

Dnešní nehoda je podle AP první smrtelnou havárií dopravního letadla v USA od srpna 2006. Letoun se tehdy krátce po startu z letiště Lexington v Kentucky zřítil do pole a při nehodě zahynulo 49 z 50 lidí na palubě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!