Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

První na východním křídle NATO. USA v Polsku zahájily provoz své stálé posádky

Spojené státy slavnostně zahájily provoz své první stálé vojenské posádky na východním křídle Severoatlantické aliance v polském městě Poznaň.(21. března 2023) foto: Profimedia.cz

Spojené státy slavnostně zahájily provoz své první stálé vojenské posádky v Polsku a na východním křídle Severoatlantické aliance. Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak ocenil posílenou americkou přítomnost v době, kdy Rusko vede válku na Ukrajině.
  19:32

„Ukazuje to, že jsme tady, abychom zůstali. Říká to světu, že Spojené státy jsou oddané Polsku a NATO. Jsme jednotní tváří v tvář ruské agresi,“ řekl americký velvyslanec v Polsku Mark Brzezinski během oficiální ceremonie.

„Velice si vážíme toho, že američtí vojáci mají stálou základnu v naší zemi. Je to dobrá zpráva pro bezpečnost Polska a východního křídla NATO.

Oceňujeme ji zejména v situaci, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a snaží se obnovit své impérium.,“ řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se ceremonie v Poznani na západě Polska také zúčastnil.

Připomněl, že v Polsku je již v provozu předsunuté velitelství 5. sboru americké armády, které z Polska velí americkým pozemním silám na východním křídle NATO.

V Polsku je na 10 000 amerických vojáků. Rozhodnutí vytvořit první americkou posádku na východním křídle NATO oznámil prezident Joe Biden během loňského summitu NATO. USA již mají pět posádek v Německu, jednu v Belgii a jednu v Itálii, připomněla agentura AP.

Osmá posádka v Evropě bude zodpovědná za koordinaci podpory amerických sil rozmístěných v Polsku a na celém východním křídle NATO. Bude sloužit jako velitelství 5. sboru americké armády, dodala agentura AFP.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...