Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Stoltenberg: NATO vykázalo ze svého sídla kvůli špionáži ruské zaměstnance

Přípravy na slavnostní vztyčení švédské vlajky u příležitosti vstupu Švédska do NATO v sídle NATO v Bruselu (11. března 2024) foto: ČTK

Několik ruských zaměstnanců bylo vykázáno z hlavního sídla NATO v Bruselu, důvodem byla špionážní činnost. Řekl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg německému deníku Bild. NATO podle agentury Reuters vyjádření zatím nekomentovalo.
  18:35

„Vykázali jsme ruský personál z hlavního sídla NATO,“ řekl šéf aliance v rozhovoru, který vyjde v sobotním Bildu. „Zjistili jsme totiž, že prováděli aktivity, které vlastně nebyly diplomatickou prací, ale činností tajných služeb,“ dodal Stoltenberg.

Šéf NATO dále uvedl, že členské státy NATO tento vývoj pečlivě sledují. „A přijímáme i některá opatření, abychom ruským tajným službám ztížili provádění nezákonných činností mezi spojenci v NATO nebo uvnitř nich,“ zdůraznil Stoltenberg.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se vztahy Ruska a NATO dostaly na úroveň přímé konfrontace a Severoatlantická aliance se zapojila do konfliktu na Ukrajině. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško předtím řekl, že vztahy NATO a Ruska se zhoršují, ale že Moskva nemá v úmyslu jít se zeměmi Severoatlantické aliance do konfliktu.

Země Severoatlantické aliance, které považují Ruskou válku proti Ukrajině za nevyprovokovanou, podporují Ukrajinu dodávkami zbraní nebo výcvikem jejích vojáků a poskytováním zpravodajských informací. Po ruském vpádu na Ukrajinu se ke vstupu do NATO v obavách z ruské rozpínavosti rozhodlo Finsko a Švédsko.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč