Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

Svět

  7:12aktualizováno  14:53
Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký Borisovský hřbitov, kde se uskutečnil jeho pohřeb. Před moskevským svatostánkem se za silné přítomnosti policie shromáždily tisíce podporovatelů, kteří se chtěli rozloučit se symbolem ruské opozice, jenž v únoru zemřel v ruském vězení.

U chrámu Ikony Matky Boží se sešly tisíce lidí, mnozí s květinami „Shromáždění bylo pokojné a úřady nezatýkaly,“ uvedli Navalného spolupracovníci v přímém přenosu na internetu. Dav skandoval hesla jako „Rusko bez Putina“, „Navalnyj“ či „Neodpustíme“.

„Samotná pieta byla jen velmi krátká,“ uvedl kolega zesnulého politika Ivan Žanov. Do chrámu bylo podle listu Novaja Gazeta vpuštěno nanejvýš 300 lidí. Na fotografii z kostela je vidět mimo jiné Navalného matka Ljudmila.

Podle Navalného spolupracovníků ruské úřady vytvořily tlak na duchovní, aby pieta proběhla co nejrychleji.

Pohřeb Alexeje Navalného

Pohřební obřad opozičního předáka Alexeje Navalného v chrámu v Moskvě. (1. března 2024)

Navalného tělo bylo v souladu s pravoslavným obřadem uloženo do otevřené rakve, kterou pokrývaly desítky červených a bílých květin. Rakev obklopili pozůstalí se svíčkami v rukou.

Rozloučení za zvuku hudby z Terminátora

Navalnyj poté spočinul v hrobě na Borisovském hřbitově, který se nachází dva a půl kilometru od chrámu, za mostem přes řeku Moskvu. Také na hřbitově byla řada policistů a v jeho okolí stály zábrany a detektory kovů.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová uvedla, že Navalného rakev uložili do hrobu za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického filmu Terminátor. „Považoval to za nejlepší film na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ uvedla.

Hrob Navalného byl vykopán v blízkosti vchodu na hřbitov. Po uložení rakve do hrobu byly v okolí hřbitova stále stovky lidí, z nichž někteří skandovali mimo jiné „Ne válce,“ uvedl ruskojazyčný server BBC.

„Ljošo, děkuji za 26 let absolutního štěstí. Ano, i za poslední tři roky štěstí. Za lásku, za to, že jsi mě vždy podporoval, žes mě rozesmíval i z vězení, za to, že jsi na mě pořád myslel. Nevím, jak bez tebe žít, ale pokusím se, abys tam nahoře byl na mě hrdý. Jednou se určitě potkáme. Miluji tě navždy. Odpočívej v pokoji, “ napsala v pátek na síti X Navalného vdova Julija.

Poslední rozloučení s Navalným mělo v chrámu původně začít ve 12:00 SEČ, nakonec se ale o hodinu zpozdilo. Jarmyšová uvedla, že ruští úředníci dopoledne vydali rodině tělo zesnulého z márnice se zpožděním.

V okolí kostela podle portálu Mediazona od ranních hodin docházelo k výpadkům internetu: odeslání zprávy na Telegramu trvalo několik minut, mapová aplikace nefungovala vůbec.

Už ve čtvrtek novináři zaznamenali, že u kostela dělníci montovali anténu, o které tvrdili, že je určena pro speciální služby. „To nezávisí na nás,“ odpověděl jeden z nich na otázku, zda zařízení bude rušit mobilní spojení.

Dodržujte zákon, varoval lidi Kreml

Kreml v souvislosti s pohřbem varoval před postihem za nepovolená shromáždění. „Upozorňujeme, že existuje zákon a ten je nutné dodržovat. Jakákoliv nepovolená shromáždění poruší zákon. A ti, kteří se jich zúčastní, ponesou zodpovědnost, opět v souladu s platnými zákony,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS.

Podle ní se mluvčího vyjádření týkalo výzev, aby v den pohřbu lidé přišli ke spontánně vytvořeným památníkům Navalného.

Před návštěvou předpokládaných demonstrací byli výslovně varováni žáci moskevských škol, studentům bylo vyhrožováno vyloučením.

Pohřbu se zúčastnil zástupce velvyslanectví ČR v Moskvě Jiří Čistecký

„Na pohřeb Alexeje Navalného jsem přišel jako zástupce české diplomacie, která stejně jako miliony Rusů nesouhlasí se zločinnou válkou a podstatou Putinova režimu. Rozloučení ukazuje, že obyčejným lidem není lhostejné, co se v Rusku děje. Je tichým, ale jasným vzkazem nesouhlasu s poměry v Rusku. Za kritiku vlády, války nebo armády jsou lidé posíláni do pracovních táborů, zabavuje se jim majetek, hrozí jim vyhazov z práce nebo ze škol. Rozsah bezpečnostních opatření potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů,“ uvedl Čistecký.

Ždanov v pátečním příspěvku na Telegramu opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Navalnyj podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

Přípravy pohřbu provázely komplikace. Navalného tým uvedl, že problémy měl s nalezením místa, ve čtvrtek také vyšlo najevo, že kvůli výhrůžkám žádná z pohřebních služeb není ochotná ujmout se převozu politikova těla.

„Všem pohřebním službám volají neznámí lidé a vyhrožují jim, aby Alexejovo tělo nikam neodvezli,“ řekla ve čtvrtek Navalného mluvčí Kira Jarmyšová.

Navalnyj upozorňoval například na korupci v řadách představitelů ruského režimu v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Od ledna 2021, kdy se vrátil do vlasti z léčení v Německu, byl ve vězení. Postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet odpůrce. Jeho spolupracovníci tvrdí, že ho Putin nechal zabít.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...