Diskuse k článku: Nejbohatších 26 lidí světa vlastní stejně majetku jako polovina populace. Denně bohatli o 55 miliard

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 30
  • Poslední: 22.1. 2019 16:11
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Fyrborg 22.1.2019 11:03

Ingvar Kamprad má jistě v záhrobí nesmírnou radost, že figuruje i posmrtně na desátém místě mezi živými.

Určité pochybnosti se jaksi vkrádají nad hodnověrností individualisticky pojatých statistik, které ukazují jen špičky ledovce většinou jen nových majetků úspěšných individualit začínajících z mála či ničeho.

.

Zajímavější a jistě ještě mnohem hrozivější by byla statistika „vyzrálých“ rodinných majetkových koncernů, ale ta je asi těžko dosažitelná a pečlivě ukrytá za anonymními schématy zdánlivě nezávislých jednotek korporací a finančních fondů daňových rájů s vazbami na politiky a tím i státní mocenské struktury „služeb“ a armád, soudy, media a výhledově i formy a možnosti vzdělání.

P. Fyrborg 22.1.2019 11:03

.

Kdysi jakž takž fungující antimonopolní zákonodárství je dnes jen zapomenutý žert, který se podařilo „zreformovat“. Otázka je, komu se bude prodávat, až robotizace minimalizuje potřebu námezdní práce a zlikviduje kupní sílu normální tržní ekonomiky...

K. Jež 22.1.2019 9:36

Tak to je všechno v naprostém pořádku. Tak je to správně. Jak by to vypadalo, kdyby majetek patřil chudým ? No zase by zchudli a dostal by se zpět k těm bohatým, že.

Z. Hrabal 22.1.2019 10:04

Tobě už ty bodliny lezou i do mozku, dělej s tím něco.

J. Šejnoha 22.1.2019 9:24

Možá jsou někteří lidé mimořádně pracovití a tvořiví.

Nebo spíše všehoschopní bezohlední spekulanti ?

Každopádně jsou tyto propastné rozdíly v majetku překážkou skutečné demokracie.

K. Jež 22.1.2019 10:10

Jak kdo. Babiš ano. Bezos třeba je poctivý podnikatel. Gates a spousta jiných.

J. Nový 22.1.2019 8:59

Co kdyby svět nastavil nejen životní minima, ale i životní maxima? Opravdu by to byl velký průšvih, kdyby prostě jeden člověk (jeho firma) mohl mít maximálně určitou hodnotu majetku a peněžních prostředků? Dnes mají nejbohatší desítky mld dolarů. Co kdyby byl strop třeba 1, 5, 10 mld?

P. Holeček 22.1.2019 9:16

Tak si seženou bílé koně a majetek jen formálně rozmělní

B. Berlinski 22.1.2019 9:37

K čemu bílého koně? Svěřenecký fond :) !

J. Nový 22.1.2019 8:56

Kdybyste si spokojeně mohli žít s málem, v menším si podnikat a být spokojeni, tak je to fajn, ale nedávno dávali dokument o malých zemědělcích, kteří se sice báli, ale pak přiznali, jak moc je ovlivňují Babišovy firmy. A o tom to je. Velký bude chtít vždycky sežrat nebo zlikvidovat toho malého, který si spokojeně žije. Velké firmy s většími finančními prostředky mají vždy na advokáty a právníky. Mají i dost prostředků na to, aby na vás něco "navlékly" a vy budete bezbranní. V tom je velké nebezpečí velkých firem.

V. Kotas 22.1.2019 7:48

Něco je na tom systému zřejmě špatně. Protože od určitého množství bohatství/peněz, začínají bohatnout spekulacemi na burzách, v bankách, převody peněz při možnostech dnešních technologií. To by však nebylo to nejhorší. Nejhorší je, že si nakonec vodí na šňůrkách volené ( i nastrčené ) politiky, ve svůj prospěch.

J. Husařík 22.1.2019 8:03

S tím se dá jedině souhlasit. Máme to také doma. Viz. loutka Zeman a loutkovodič Kelner. Když Zeman hají majitele firmy, která platí daně v Holandsku a podniká tady v rychlých půjčkách, které přivádí mnohé lidi k exekucím, tak si musím říci, že máte pravdu. Máme tady takové politiky, kteří nám lžou a dělají pravý opak toho, co nám říkají.

J. Šejnoha 22.1.2019 9:25

Proč jste opomněl dvojici Havel a Bakala ?

K. Stržanovský 22.1.2019 8:05

Když máte velkou sumu peněz, potřebujete někoho, kdo se Vám o ně bude starat. A to jsou pak ti lidé, co tráví dny převodem peněz z jedné strany světa na druhou, z jedné firmy do jiné přesně tak, jak je to právě nejvýhodnější. Proti tomu se nedá nic moc namítat, akorát že mi to přijde úplně zbytečné. Jednat se z obrovského množství peněz stane ještě větší množství, které nikdy nikdo nedokáže utratit. Jestli mám sto miliard nebo sto dva, mi může být úplně jedno. A zadruhé tyhle neustálé převody peněz na sebe sice nabalují další, ale ve skutečnosti nevytváří žádnou hodnotu. Ty nové peníze naopak odjinud mizí.

M. Frank 22.1.2019 7:03

Většina těch nejbohatších lidí se narodila v chudých rodinách a něco uměli a dokázali. Ti co navrhují zdanění bohatých vesměs nedokázali nic. Úchylové co tu vyhrožují krví by si měli uvědomit, že tito bohatí lidé , kdyby byli ohroženi uliční lůzou, mají tolik prostředků, že si mohou naverbovat tak velkou armádu, že by mohli obratem vládnout celému světu silou. A právě proto, že oni tou lůzou nejsou, nedělají to a svými štědrými dary sponzorují právě ty nejchudší.

j. jonáš 22.1.2019 7:54

Oni nemusí verbovat armadu - jim stačí vydělávat na zbraních, které dodávají jinam a tam ať se jiní lidé, v jiných zemich zabíjejí a čím více-tím lepší byznys... Většina těch bohatých měla to štěstí, ze se narodila již bohatým rodinám ...

M. Frank 22.1.2019 8:02

V tom se mýlíte. V první stovce nejbohatších je takových pouze třetina. Gates začínal v garáži, Bezos je z chudé farmářské rodiny, Ortega z velmi chudé španělské rodiny, Zuckenberg je syn zubaře, Slim, syn imigranta z Libanonu z početné chudé rodiny, atd.....

J. Langweil 22.1.2019 6:36

Však jednou to rupne a bude to krvavé.

J. Nový 22.1.2019 6:35

"Nejbohatších 26 lidí světa vlastní stejně majetku jako polovina populace. Denně bohatli o 55 miliard

.

A takto to půjde dál a dál, až jednou bude jen jediný člověk, který budše vlastnit víc jak polovinu majetku na světě a bude mít snahu vlastnit vše.

Potom se vám narodí dítě a bude se vás ptát, jestli má také šanci tak zbohatnout. Vy mu vysvětlíte že ne, že karty byly už dávno rozdány a že se s tím musí smířit. A on a další mladí se stím smířit nebudou chtít. Hádejte, co bude následovat?

K. Stržanovský 22.1.2019 8:02

Většina těch lidí zbohatla na něčem, co už za pár let zase nebude lidstvo potřebovat. Bude potřebovat něco jiného a povstanou zase noví boháči. Blbé je, že mnoho boháčů vzniká stylem levně koupím, draze prodám.

J. Husařík 22.1.2019 8:15

A ja nutné tak bohatnout, nespočívá štěstí v něčem jiném? Nevím proč, ale mě je to vlastně jedno, protože vím, kam až sahá má úroveň přijmu a přesně k tomu mám nastavenu hladinu svého štěstí. Nepotřebuji tedy jachtu za miliardu a pět tryskáčů, ale stačí mi slušné auto, hezký dům a občas si zajet někam na výlet a nějakou dovolenou a říkám si, jaké mám obrovské štěstí, že je to tak, jak to je. Vlastním i třípokojový byt, nějaké pozemky, takže mám asi mnohem více majetku než někdo jiný, ale když to tak vezmu, k čemu mi to vlastně je. Mohu to snad sníst? Já nemám nedostatek, sice si nemohu koupit to co jsem víše popsal, ale mám to nastaveno tak, že po tom vůbec netoužím. Co nemohu mít, o tom nesním. Největším majetkem je život a zdraví, protože pokud to nemáte, můžete vlastnit třeba i celou planetu a stejně Vám to bude k ničemu. S. Jobs by mohl vykládat, kdyby žil.

I. Novák 22.1.2019 6:33

Jsem rád ,že jsem chudák a nic nemám! O to méně starostí a více Svobody!

K. Stržanovský 22.1.2019 6:03

Ten Bezos je pro mě taky záhadnou postavou. Jak se mohl stát nejbohatším člověkem na světě, když Amazon ještě nikdy nevydělával?

D. Mateju 22.1.2019 16:11

Možná proto: https://www.investopedia.com/insights/amazon-effect-us-economy/

K. Stržanovský 22.1.2019 6:03

Co lidi vede k tomu, aby hromadili tak velký majetek, když ho nedokážou nikdy utratit oni, ani jeho děti, ani vnuci?

J. Nový 22.1.2019 6:37

Prestiž. Mít víc, jak jejich finanční rivalové, umístění v žebříčku nejbohatších, největší domy, nejvěší počet těch domů, vlastní letadla, jachty, krásné milenky, atd.

K. Stržanovský 22.1.2019 8:01

Asi trochu psychická porucha.

J. Husařík 22.1.2019 8:25

Víte, ti lidi většinou ani nesledují velikost svého majetku, ale je to spíše zábava. Myslím tedy, ta činnost, kterou vykonávají a která ten majetek přináší. Když vezmu třeba E. Muska, tak ten své bohatství využívá ve prospěch vývoje nových dopravních prostředků. Pokud uspěje, tak nejen že ještě více zbohatne, ale posune lidstvo zase o kus dál. Zatím v tom utápí vydělané miliardy, ale positivní výsledky už jsou patrné. A tak je to u mnoha jiných. Bez těchto bohatých lidí, by jsme se posunovali vpřed pomaleji.

B. Berlinski 22.1.2019 9:38

Souhlasím!

J. Nový 22.1.2019 11:12

Jen aby se nepřišlo časem na to, že elektromobily vůbec nejdou tak ekologické, jak se nám snaží namluvit. Myslím tedy hlavně výrobu a likvidaci akumulátorů + rozvody elektřiny pro nabíjení

Najdete na Lidovky.cz