Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejdřív Superbowl a pak superúterý

Svět

  9:54
CHICAGO (od zvláštního zpravodaje LN v USA) - Nejdříve slavný Superbowl, finále ligy amerického fotbalu. A teď volební „superúterý“, které hodně napoví o příštím prezidentovi. USA jsou na nohou.

Hillary Clintonová to na voliče opět zkusila slzami. foto: ČTK

„Podívejte se: v neděli je Superbowl a pak superúterý a já chci, aby vyhrály oba newyorské týmy,“ prohlásila senátorka za stát New York Hillary Clintonová v pátek v televizní show Tavise Smileyho. Polovina jejího přání je splněna. Superbowl, každoročně nejsledovanější televizní událost v USA, letos vyhráli New York Giants.

Teď je tedy řada na Clintonové. Jestli se splní i druhá část jejího přání a jestli její newyorský volební tým porazí v primárkách i senátora za Illinois Baracka Obamu, se ukáže už dnes. U republikánů se zase čeká, zda si upevní vedoucí pozici John McCain. Podpořit své prezidentské kandidáty půjdou Američané hned ve 24 státech.

Významu klání odpovídala i horečná snaha kandidátů, kteří do poslední chvíle křižovali USA. A Hillary Clintonová během zastávky na půdě Yale University dala najevo i dojetí. Americká média hned připomněla, jak jí slzy už pomohly vyhrát klání v New Hampshire.

Jelikož demokraté preferují proporční systém, bojuje Clintonová i o hlasy tam, kde nemá velkou naději na vítězství. „Naší strategií je získat co nejvíce okrsků,“ říká Stacy Zolt Haraová, mluvčí její kampaně ve státě Illinois. Volební superúterý - Ve 24 státech USA se bude rozhodovat, kdo bude pokračovat v boji o Bílý dům.

„Máme operační centra po celém státě. Naším cílem je dostat alespoň 15 procent v každém okrsku, a získat tak co nejvíce delegátů pro Hillary Clintonovou,“ dodává Haraová, která je tady ve státě Illinois hlavní koordinátorkou kampaně bývalé první dámy.

Pokud tato strategie zafunguje, Clintonová může získat - jak ukazují poslední průzkumy - několik desítek delegátů ze 185, které na nominační sjezd bude vysílat Illinois. Tedy jinak domovský stát Baracka Obamy. A podobný přístup, jaký používá Clintonová tady, aplikuje Obama v mnoha dalších státech, kde naopak v průzkumech vede jeho stranická soupeřka.

Síla dobrovolníků
To se týká především států s největším počtem delegátů, jako je Kalifornie či domovský stát Clintonové - New York. Pokud bude v „ukrajování“ delegátů úspěšný, nemusí být až do konce stranických klání jasné, kdo by mohl získat nominaci Demokratické strany.

Pak také může začít boj o hlasy takzvaných superdelegátů. „Jde o přibližně 800 činovníků Demokratické strany - zvolených představitelů, předsedů strany v jednotlivých státech, členů národního výboru - kteří tvoří pětinu celkového počtu delegátů stranického sjezdu a kteří mohou hlasovat pro jakéhokoli kandidáta bez ohledu na to, co řekli voliči v primárkách či předvolebních shromážděních,“ napsal ve svém poslední čísle The New York Times Magazine.

Se získáváním tolik potřebných hlasů v jednotlivých okrscích státu Illinois pomáhají Hillary Clintonové dobrovolníci. „V Illinois máme 5000 dobrovolníků. Používají své telefony, věnují kampani svůj vlastní čas a nápady, za což jsme jim velmi vděční,“ říká dále Haraová. Je jich ovšem mnohem méně než dobrovolníků, kteří zde „pracují“ pro Baracka Obamu.


Další podrobnosti
od zvláštního zpravodaje
si přečtěte v dnešním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!