Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Němci míří k uvolnění pravidel pro potraty. I koaliční politici nabádají o opatrnosti

Olaf Scholz na jednání vlády (10. dubna 2024) foto: Reuters

Německá vládní koalice učinila v pondělí další krok k naplnění svého cíle modernizovat společnost. Poté, co před nedávnem uvolnila pravidla pro držení marihuany a usnadnila i cestu ke změně pohlaví, hodlá nyní změnit také zákon regulující možnost žen podstoupit umělý potrat.
  18:52

Mimo několika zákonem jasně daných možností, třeba v případě rizika pro zdraví matky, jsou umělé potraty v Německu nezákonné. Přesto je soudy v praxi netrestají, pokud žena, která chce zákrok podstoupit, předloží potvrzení, že absolvovala u státem certifikované organizace poradenství ohledně možných rizik.

Umělé potraty dál rozdělují Polsko. Na stole jsou čtyři návrhy, jak zmírnit přísný zákon o interrupcích

V pondělí ovšem vládní komise navrhla umělé potraty do prvního trimestru (12. týdne) těhotenství zlegalizovat, respektive zrušit povinnost předkládat potvrzení o prodělaném školení ohledně rizik potratů, proti kterému od počátku brojí německé organizace hájící ženská práva. Z jejich pohledu tato povinnost ženy diskriminuje a omezuje jejich právo na „svobodu volby“.

„Legální a beztrestné“

„Trvat na protiprávnosti ukončení těhotenství v jeho rané fázi není udržitelné. Tady by měl zákonodárce vyvinout aktivitu a stanovit ukončení těhotenství za legální a beztrestné,“ uvedla členka komise Liane Wörnerová.

Její kolegyně Frauke Brosiusová-Gersdorfová ji doplnila slovy, že pro ženy nejde o pouhou formalitu. Je prý pro ně zcela zásadní, zda to, co činí, je, nebo není v souladu s platným právem.

Vládní komise v pondělí navíc doporučila zvážit také možnost legálnosti a beztrestnosti potratů až do 22. týdne těhotenství. Po 22. týdnu těhotenství, kdy je plod považován za schopný samostatného života, by interrupce podle komise měly zůstat sice v zásadě nezákonné, ale nemusí být trestné.

Arizona může vymáhat 160 let starý zákaz potratů, rozhodl soud. Ovlivní to volby

Návrh má nyní projednat koalice levého středu kancléře Olafa Scholze, kterou tvoří sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální Svobodní demokraté (FDP), a případně připravit příslušné právní úpravy. Někteří koaliční politici ovšem nabádají k obezřetnosti vzhledem k tomu, že jde o citlivé téma.

„Vidíme snahy rozvířit i u nás vyhrocené debaty, které se odehrávají v USA nebo v Polsku,“ citoval týdeník Der Spiegel anonymně kruhy blízké liberální straně FDP.

Debaty okolo paragrafu 218, který řeší trestnost interrupcí, byly velmi živé zejména při sjednocení Německa v roce 1990. Souviselo to s odlišnými právními úpravami: zatímco v západním Německu platil až na několik výjimek úplný zákaz umělých potratů, v komunistickém východním Německu byly naopak až do 12. týdne gravidity legální. Proto platily po sjednocení země přechodně obě normy. V roce 1993 však byla schválena definitivní zákonná norma, jež platí dodnes.

Opozice je proti

Vládní koalici za její liberální plány ovšem kritizuje i opozice. „Nepotřebujeme novou úpravu interrupcí. Máme kompromis, který dokázal zabezpečit na desítky let společenský smír v této zemi,“ uvedla k tomu místopředsedkyně klubu křesťanských demokratů (CSU) Dorothee Bärová. Pokud ho prý chce koalice zrušit, riskuje tím společenské konflikty.

Uvolnění pravidel pro interrupce dlouhodobě odmítá i protimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Ta je naopak ještě navrhuje zpřísnit.

Není „právo na dítě“, míní Vatikán. Vadí mu náhradní mateřství i změny pohlaví

Současná vládní koalice se v minulosti již tématu interrupcí jednou nepřímo dotkla. V roce 2022 zrušila desítky let staré ustanovení, které zakazovalo gynekologickým ordinacím, aby aktivně upozorňovaly na to, že provádí i umělé potraty.

Podle údajů Spolkového statistického úřadu připadalo v roce 2023 na deset tisíc žen 62 interrupcí. Celkový počet těchto zákroků v Německu v poslední době pohybuje okolo sta tisíc ročně.

Podle nedávného průzkumu agentury Forsa pro televizní stanice RTL/ntv valná většina – 72 procent – obyvatel Německa legalizaci umělého přerušení těhotenství v prvních 12 týdnech od početí schvaluje.

Vládní komise v pondělí mimo jiné zaujala stanovisko i k možnosti dárcovství vajíček. Německo je totiž kromě Lucemburska jedinou zemí Evropské unie, kde je to zakázáno. Komise označila změnu za přípustnou, „bude-li založena na právním základě zaručujícím nezbytnou ochranu dárkyň a zejména blaho dítěte“.

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč