Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německé dráhy zakážou užívání marihuany na nádražích

ilustrační snímek foto: ČTK

Německé dráhy brzy zakážou užívání marihuany na nádražích. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. V Německu je přitom od 1. dubna konzumace konopí pro rekreační účely částečně legalizována. Omezení se týkají například hřišť a škol - a brzy k nim přibudou i vlaková nádraží.
  7:48

Společnost Deutsche Bahn (DB) chce odpovídajícím způsobem přizpůsobit pravidla chování cestujících. „Na základě legislativního zákazu konzumace konopí přes den na pěších zónách nebo v okolí škol a hřišť chceme své cestující, zejména děti a mladistvé, na našich nádražích chránit. Proto obecně zakážeme konzumaci konopí na našich nádražích,“ řekla mluvčí DB týdeníku Bild am Sonntag.

Aktualizovaný „domovní řád“ Deutsche Bahn má být hotový a platný zhruba za měsíc. Od června pak bude DB porušení zákazu stíhat. Do té doby budou zaměstnanci drah podle mluvčí cestující „přátelskými výzvami a upozorněními“ žádat, aby od kouření marihuany upustili.

Zákaz bude platit i pro kuřácké zóny, které jsou na některých nádražích, potvrdila DB agentuře DPA.

Změna po čtyřiceti letech

Prodej a pěstování konopí bylo v Německu zakázáno více než 40 let. Od 1. dubna bylo vyřazeno ze seznamu zakázaných látek v zákoně o omamných látkách. Nově je dospělým osobám povoleno domácí pěstování a držení určitého množství konopí pro vlastní potřebu. Zákon také od 1. července počítá i s kluby pro společné pěstování konopí.

Německá vládní koalice se na principech legalizace shodla už na podzim, ale dosud jednala o detailech. Nově se shodla na zpřísnění ověření funkčnosti zákona, první hodnocení vláda slibuje už po roce účinnosti namísto původních čtyř let.

Autoři: ,