Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lídr kandidátky AfD propustí asistenta podezřelého ze špionáže, do voleb půjde

Maximilian Krah (24. dubna 2024) foto: AP

Europoslanec a lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah i přes obvinění svého asistenta ze špionáže pro Čínu povede tuto pravicově populistickou stranu do červnových voleb do Evropského parlamentu. Sobotního zahájení kampaně se ale nezúčastní. Oznámil to po jednání s vedením AfD. Řekl také, že svého asistenta ještě ve středu propustí. Muž, který je německým občanem čínského původu, čelí obviněním ze špionáže pro Peking, v pondělí ho zadržela policie.
  10:19aktualizováno  15:19

„Jsem a zůstávám jedničkou kandidátky AfD pro eurovolby,“ řekl Krah, který ráno kauzu osobně vysvětloval spolupředsedům AfD Alici Weidelové a Tinu Chrupallovi. Poznamenal, že na postu lídra kandidátky nic nemění ani to, že se v sobotu v Donaueschingenu nezúčastní oficiálního spuštění stranické předvolební kampaně.

Krah obvinění, kterým čelí jeho asistent, označil za vážná. „Ještě dnes dotyčného spolupracovníka propustím,“ řekl o asistentovi, kterého soud v úterý poslal do vyšetřovací vazby.

Krah rovněž řekl, že v celé kauze nevidí žádné své osobní pochybení. Uvedl, že má zájem na objasnění celého případu, který podle něj vrhá stíny na předvolební kampaň AfD. „Nyní je důležité, aby se volební kampaň opět zaměřila na evropská témata a zanechala tuto velmi nepříjemnou záležitost za sebou,“ dodal.

Za vážná považují obvinění také Weidelová s Chrupallou, kteří žádají vyšetření případu. Ve společném prohlášení uvedli, že událost poškozuje Krahovu pověst, proto se lídr kandidátky od svého asistenta okamžitě distancoval. „Aby nezatížil kampaň a vážnost strany, rozhodl se nezúčastnit začátku kampaně v Donaueschingenu,“ uvedli spolupředsedové AfD o Krahovi.

Kancléř Olaf Scholz aféru označil za velice znepokojivou. Na tiskové konferenci s britským premiérem Rishim Sunakem řekl, že špionáž proti Německu je nepřijatelná, ať už ji provádí jakákoli země. Zdůraznil, že Německo kvůli tomu potřebuje dobré zpravodajské služby a musí úzce spolupracovat i se zahraničními partnery.

Spolkové státní zastupitelství v úterý uvedlo, že zadrženého asistenta podezřívá z výzvědné činnosti pro Čínu, které měl předávat informace o chodu europarlamentu a o činnosti čínské opozice. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila případ za velmi vážný.

Pro Kraha je to další aféra, která mu komplikuje volební kampaň. Spolu se spolkovým poslancem AfD Petrem Bystroněm, který je dvojkou na eurokandidátce, čelí podezřením, že dostávali peníze od proruské sítě. Tuto kauzu odstartovaly články českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel, které se odvolávaly na zdroje v tajných službách. Krah a Bystroň přijímání úplatků odmítají. AfD se za dvojici postavila a zdůraznila, že zatím nebyly zveřejněny žádné důkazy, které by podezření potvrzovaly.

V Donaueschingenu v Bádensku-Württembersku nebude v sobotu přítomen ani Bystroň. Ten sdělil, že o víkendu bude na volební akci v Severním Porýní-Vestfálsku a že ve volební kampani pokračuje. Do začátku června má v Bavorsku, na které se soustředí, naplánovány dvě desítky mítinků.

Autoři: ,