Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kolegu lídra kandidátky AfD zadrželi, dával Číně informace z europarlamentu

Lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) pro volby do Evropského parlamentu Maximilian Krah (11. dubna 2024) foto: Profimedia.cz

Německá policie zadržela v noci v Drážďanech spolupracovníka Maximiliana Kraha, lídra kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) pro volby do Evropského parlamentu. Podle televize ARD Krahův kolega sledoval pro Peking čínskou opozici a předával Číně informace o chodu europarlamentu. Muž identifikovaný jako Jian G. (Ťien), který se narodil v Číně, byl již z minulosti německým úřadům kvůli možné výzvědné činnosti znám. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila případ za velmi vážný.
  8:41aktualizováno  15:45

„Pokud se potvrdí, že v Evropském parlamentu byla pro čínské zpravodajské služby vedena špionáž, pak je to útok zevnitř na evropskou demokracii,“ uvedla Faeserová v prohlášení. Dodala, že ten, kdo takového spolupracovníka zaměstná, nese odpovědnost.

Krah na síti X napsal, že pokud se obvinění potvrdí, svého spolupracovníka ihned propustí. „O zatčení kolegy Jiana Guoa jsem se dozvěděl dnes dopoledne z tisku. Další informace nemám. Špionáž pro cizí stát je vážné obvinění. Pokud se tato tvrzení ukážou jako pravdivá, znamenalo by to okamžité ukončení služebního poměru,“ uvedl Krah.

Spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se na odpolední tiskové konferenci opakovaně vyhnuli odpovědi, zda je Krah tím správným lídrem strany pro eurovolby. Neuvedli ani to, zda se Krah zúčastní úvodu volební kampaně. „Krah je nyní na cestě do Berlína, abychom si s ním osobně dnes, případně zítra ráno promluvili,“ řekl Chrupalla na otázku, zda považuje Kraha za správnou volbu pro nejvyšší pozici na kandidátce. Poznamenal, že zadržení Krahova asistenta je vážnou věcí. „Jak řekl Tino Chrupalla, Krah míří do Berlína,“ odpověděla Weidelová na opakovanou otázku. Dodala, že AfD se k jednáním s Krahem ve středu vyjádří.

Spolkové státní zastupitelství sdělilo, že zadržený Jian G. pracuje od roku 2019 pro německého člena Evropského parlamentu. Jméno europoslance zastupitelství neuvedlo, zveřejněné podrobnosti o zadrženém nicméně ukazují na Krahova asistenta. To, že je to skutečně Krahův spolupracovník, shodně uvádí také přední německá média.

Zastupitelství uvedlo, že muže zadrželo v saské metropoli v pondělí a že v rámci vyšetřování byly prohledány byty zadrženého.

Zastupitelství muže podezřívá, že jako spolupracovník čínské tajné služby letos v lednu opakovaně předával svému zpravodajskému kontaktu informace o jednání a rozhodování Evropského parlamentu. „Vedle toho pro tajnou službu sledoval představitele čínské opozice v Německu,“ dodalo zastupitelství. Podle týdeníku Die Zeit se kvůli tomu zapojil do činnosti různých opozičních skupin.

Zadrženého muže německá média označují za blízkého spolupracovníka Kraha, který mu důvěřoval. Po zvolení europoslancem v roce 2019 si ho Krah vybral jako asistenta do svého bruselského týmu. Později Kraha doprovázel na cestě do Číny. Nejpozději v této době již podle Die Zeit pro Peking pracoval.

Podle informací ARD se zadržený muž před zhruba deseti lety nabízel německým úřadům jako informátor. Německé služby ho ale považovaly za nespolehlivého kvůli možné výzvědné činnosti pro Čínu, dodala televize.

Pro Kraha je to další aféra, která mu komplikuje volební kampaň. Spolu se spolkovým poslancem AfD Petrem Bystroněm čelí podezřením, že dostávali peníze od proruské sítě. Tuto kauzu odstartovaly články českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel, které se odvolávají na zdroje v tajných službách. Krah a Bystroň přijímání úplatků odmítají. AfD se za dvojici postavila a zdůraznila, že zatím nebyly zveřejněny žádné důkazy, které by podezření potvrzovaly.

Autoři: ,