Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kdo z imigrantů chce německé občanství, bude muset projít testem antisemitismu

V testu pro získání německého občanství přibudou otázky týkající se judaismu, holocaustu nebo práva Izraele na existenci. (27. března 2024) foto: Profimedia.cz

Nové testové otázky mají zabránit antisemitsky smýšlejícím osobám získat německé občanství. Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové budou mít v testech nutných pro získání občanství napříště větší váhu témata jako antisemitismus, právo Izraele na existenci či život Židů v Německu. Informovala o tom agentura DPA.
  7:02

„Kdo nesdílí naše hodnoty, nemůže získat německý pas,“ uvedla v úterý ministryně vnitra Faeserová v odpovědi na dotaz, který reagoval na zjištění magazínu Der Spiegel. „Antisemitismus, rasismus a jiné formy pohrdání lidskostí vylučují získání občanství. Toto se vůbec nebude tolerovat,“ dodala.

Mezi otázkami, které má Der Spiegel k dispozici, jsou například dotazy, jak se jmenuje židovská modlitebna, kdy byl založen Stát Izrael či jak se v Německu trestá popírání holokaustu.

Podle Faeserové má Německo kvůli jím spáchanému holokaustu zvláštní odpovědnost za ochranu Židů a za ochranu Státu Izrael. „Tato odpovědnost je dnes součástí naší identity,“ uvedla ministryně s tím, že každý, kdo chce získat německé občanství, musí uznat tuto německou odpovědnost.

Test slouží jako doklad o znalosti právního a společenského řádu a životních podmínek v Německu.

Německá vláda loni schválila výrazné usnadnění získání občanství. Bude to možné po pěti letech pobytu místo stávajících osmi, v dobrých případech integrace budou moci lidé získat německý pas již po třech letech. Faeserová tehdy prohlásila, že země změnu potřebuje, aby díky jasné vyhlídce na život v Německu dokázala přilákat odborníky, které hospodářství nutně potřebuje.

Německo se potýká s nárůstem protižidovských incidentů mimo jiné v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy, kterou zahájil loni 7. října teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael.

Autoři: ,