Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Prosíme dvě fregaty a 900 obrněnců. Berlín zbrojí, nově zaplatí 7 miliard eur

Německý obrněný transportér Fuchs (29. září 2023) foto: Profimedia.cz

Německo objedná dvojici lodí pro armádu a stovky obrněných vozidel v celkové hodnotě až sedmi miliard eur (177 miliard Kč). Informuje o tom agentura Bloomberg, podle níž tak spolková vláda pokračuje v obnově ozbrojených sil.
  18:38aktualizováno  20:38

Berlín podle Bloombergu, který se odvolává na zdroje obeznámené s plány německého kabinetu, ještě v tomto čtvrtletí využije opci na nákup dvou dalších fregat třídy F126 za zhruba tři miliardy eur (76 miliard Kč). Celkem tak německé námořnictvo bude mít k dispozici šest těchto plavidel.

Vláda kancléře Olafa Scholze počítá také s objednávkou až 900 obrněných transportérů Fuchs za až čtyři miliardy eur (101 miliard Kč). Dodávány budou od roku 2025.

Rozsáhlé investice, které bude ještě muset schválit Spolkový sněm, jsou součástí německých snah o modernizaci bundeswehru, které vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Nedlouho po ruském útoku Scholz představil zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) na modernizaci armády, který doplňuje běžný roční rozpočet na obranu ve výši přibližně 52 miliard eur (1,3 bilionu Kč).

Německu se i díky zvláštnímu fondu podařilo splnit závazek NATO vydávat na obranu nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu. Spolkový kancléř slíbil, že v tom bude země pokračovat i poté, co zvláštní fond, který stojí mimo státní rozpočet, bude v roce 2027 vyčerpán.

Tyto plány ale může výrazně zkomplikovat takzvaná dluhová brzda, což je ústavní opatření, které brání rychlému zadlužování země. Ministr obrany Boris Pistorius se dnes v rozhovoru s televizí ZDF vyslovil pro to, aby se u dluhové brzdy zvážila výjimka týkající se vnitřní a vnější bezpečnosti. Potřeby armády se podle ministra nedají pokrýt jen z úspor na jiných místech, a proto bude muset zřejmě tato nebo příští vláda mluvit i o možnosti dalších půjček a vyššího zadlužení.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...