Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

V Berlíně demonstrovalo proti pravicovému extremismu přes 150 tisíc lidí

Svět

  15:32aktualizováno  19:00
Více než 150 tisíc lidí v sobotu v Berlíně přišlo na demonstraci proti pravicovému extremismu a nenávisti, uvedla s odvoláním na policii v německé metropoli agentura DPA. Pořadatelé shromáždění hovoří ještě o vyšším počtu účastníků, sešlo se jich podle nich okolo 300 tisíc.

Tisíce lidí na podobné protesty přišly i v jiných německých městech, například ve Freiburgu na jihozápadě země jich bylo podle policie asi 30 tisíc. Stejný počet dorazil podle organizátorů i v Drážďanech.

Protesty proti stoupencům krajní pravice a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) se v konají v Německu už tři týdny. Chodí na ně desítky tisíc lidí, které pobouřily informace investigativní společnosti Correctiv. Podle ní se loni v listopadu v Postupimi sešli zástupci krajní pravice a jednali tam i tom, že Německo by měly opustit velké počty lidí s přistěhovaleckými kořeny.

Mezi účastníky schůzky byli politici AfD nebo několik představitelů opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU).

„Ať v Eisenachu, Homburgu nebo Berlíně: Ve velkých a malých městech v celé zemi se i tento víkende sešlo mnoho občanek a občanů, aby demonstrovali proti zapomnění, proti nenávisti a štváčství. Je to silný signál pro demokracii a náš základní zákon (německou ústavu - pozn. redakce),“ uvedl na sociální síti X kancléř Olaf Scholz.

V Berlíně shromáždění zorganizovalo sdružení více něž 1300 organizací. „Chceme dát najevo, že nám záleží na solidaritě a že jsme proti diskriminaci,“ řekl podle DPA učitel na gymnáziu Serkan Bingöl, který na demonstraci přišel se skupinou uprchlíků. Dodal, že by chtěli, aby německá společnost byla pestrá, a nikoliv jednotvárná.

Další z demonstrantů měl transparent napodobující varování na krabičkách s cigaretami. „Rasismus škodí Vám i lidem ve Vašem okolí,“ stálo na něm.

Na demonstraci, kterou chvílemi provázel déšť, přišly rodiny s dětmi i starší lidé nebo ti, kteří se cítí krajní pravicí ohroženi. „Jsem homosexuál. Určitě bych patřil do skupiny, kterou by krajně pravicová chátra diskriminovala,“ řekl 59letý Armin Dötsch.

Části německé veřejnosti i politiků hlavních politických stran dělá starosti posilování AfD, která by mohla zvítězit ve volbách do zemských sněmů, které se letos v září budou konat ve třech spolkových zemích na východě Německa, jež v minulosti bývaly součástí komunistické Německé demokratické republiky.

AfD si v celoněmeckých průzkumech udržuje druhou pozici, před ní je konzervativní CDU, Scholzovi sociální demokraté jsou až třetí.

Z průzkumu agentury INSA pro nedělník Bild am Sonntag, o kterém dnes informovala agentura DPA, vyplynulo, že podle 61 procent lidí je demokracie v Německu v ohrožení. Podle třetiny respondentů tomu tak není.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!