Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

První státní návštěva po 24 letech. Macrona přivítali v Německu

Macrona přijal německý prezident Frank-Walter Steinmeier a společně navštívili „festival demokracie“, kterým si SRN připomíná 75. výročí přijetí ústavy. (26. května 2024) foto: AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli odpoledne zahájil třídenní návštěvu Německa. Je to první státní návštěva francouzské hlavy státu ve spolkové republice po 24 letech. Původně se měla uskutečnit loni, ale kvůli nepokojům ve Francii ji Paříž na poslední chvíli odložila. Macron se již setkal s německým prezidentem na „festivalu demokracie“.
  16:39

Agentura AFP poznamenává, že cílem Macronovy cesty je potvrdit pevnost francouzsko-německého partnerství a pokusit se překonat některé rozdíly v názorech mezi Berlínem a Paříží, například pokud jde o nejlepší způsob podpory Ukrajiny ve válce proti Rusku.

Macrona přijal německý prezident Frank-Walter Steinmeier a společně navštívili „festival demokracie“, kterým si SRN připomíná 75. výročí přijetí ústavy. Večer Steinmeier pro Macrona pořádá státní banket. Oba politici chtějí podle DPA mimo jiné povzbudit veřejnost, aby za dva týdny hlasovala v evropských volbách.

V dalších dvou dnech Macrona čeká návštěva východoněmeckých Drážďan, kde přednese projev k evropské mládeži, a Münsteru na západě země.

Loni v létě Macron návštěvu spolkové republiky odložil kvůli rozsáhlým nepokojům, které vyvolala smrt 17letého mladíka při policejní kontrole. „Návštěva by se měla uskutečnit v náhradním termínu co nejdříve,“ uvedla tehdy kancelář německého prezidenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!