Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo prodlouží hraniční kontroly s Čechy, Poláky a Švýcary do půlky prosince

Na odpočívadle Heindenholz za českým hraničním přechodem Petrovice probíhají namátkové policejní kontroly. (16. října 2023) foto: Ondřej BičištěMAFRA

Německo prodlužuje hraniční kontroly s Českou republikou, Polskem i Švýcarskem do 15. prosince. V pondělí to na vládní tiskové konferenci v Berlíně řekl mluvčí spolkového ministerstva vnitra Maximilian Kall. Nevyloučil, že Německo bude muset v kontrolách pokračovat i po tomto datu, zejména pak na německo-polské hranici.
  12:37

Kontroly, které spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová dočasně obnovila 16. října ve snaze omezit nelegální migraci, mluvčí označil za účinné a úspěšné opatření.

„Kontroly ohlašujeme (u Evropské komise) do 15. prosince,“ řekl Kall o opatřeních na hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem. Německo tak v ostraze hranic bude pokračovat dalších deset dní. Poslední prodloužení, které Faeserová ohlásila na 20 dní, končí k dnešnímu dni. „Je to úspěšné a fungující opatření, ve kterém nyní musíme pokračovat,“ poznamenal Kall.

Německý kancléř Olaf Scholz se na počátku listopadu s premiéry spolkových zemí dohodl, že kontroly na hranicích s Českem, Polskem, Rakouskem a Švýcarskem zůstanou, protože ostraha vnějších hranic Evropské unie je neúčinná. Možný termín ukončení kancléř nezmínil, na tiskové konferenci tehdy ale hovořil o potřebě pokračovat v ostraze německých hranic po delší dobu.

Kontroly nejsou plošné po celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany.

V Německu letos do konce září požádalo o azyl přes 250 tisíc lidí, což je více než za celý loňský rok. Očekává se, že do konce roku počet azylových žádostí dosáhne 300 tisíc.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...