Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystřídání Merkelové je připraveno. Scholzova vláda podepsala koaliční smlouvu

Svět

  10:12
Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) podepsali v úterý dopoledne koaliční smlouvu. Ve středu sociální demokrat Olaf Scholz vystřídá dosavadní kancléřku Angelu Merkelovou, která se svou konzervativní unií CDU/CSU vedla Německo 16 let. Konzervativci po neúspěšných zářijových parlamentních volbách míří do opozice.

„Krásné dobré ráno. Ráno, kdy vzniká nová vláda,“ prohlásil Scholz jen krátce před podpisem 177stránkové smlouvy.

Spolupředseda Zelených Robert Habeck, který bude vicekancléřem a zároveň ministrem hospodářství a ochrany klimatu, řekl, že trojice stran tvoří od úterka jednu vládu. Za priority označil boj s pandemií nemoci covidu a také přechod německého hospodářství na klimaticky neutrální technologie.

„Nyní nastává čas činů,“ řekl šéf FDP Christian Lindner, který v Scholzově vládě povede ministerstvo financí. Tento úřad je po kancléřství považován za druhou nejvýznamnější vládní pozici, neboť šéf státní kasy disponuje právem veta.

Tím může zablokovat rozhodnutí, která by byla neúměrnou zátěží pro rozpočet. „Před námi stojí velké výzvy, stejně velké jsou ale naše ambice a připravenost,“ dodal Lindner.

Trojice stran se v koaliční smlouvě dohodla, že posílí rozvoj produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů, aby bylo možné uzavřít uhelné elektrárny ideálně do roku 2030. Nulové emise skleníkových plynů chce koalice do roku 2045.

SPD, Zelení a FDP plánují velké investice do zdravotnictví, digitalizace a bydlení, přejí si posílit pravomoce Evropského parlamentu a prohloubit integraci Evropské unie. S Ruskem a Čínou chce nová vláda jednat konstruktivně, ale s důrazem na lidská práva.

27. září 2021

Autoři: ,