Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo musí k předčasným volbám, žádá bavorský premiér Söder

Bavorský premiér Markus Söder společně s bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem navštívil v Ingolstadtu zemský azylový úřad. (23. listopadu 2023 foto: ČTK

Bavorský premiér Markus Söder vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb v Německu, jako možný termín navrhl 9. červen 2024 souběžně s volbami do Evropského parlamentu.
  13:07

Podle Södera se země nachází v krizi, kterou stávající vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze nedokáže a nechce řešit. Scholzova vláda je nyní pod tlakem kvůli rozpočtové krizi, která má dopady na německé hospodářství.

„Vládní koalice už nemá sílu, aby problémy překonala, a kancléř problémy ignoruje a zamlčuje,“ řekl Söder o vládě sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP).

„Potřebujeme zásadní změnu. Předčasné volby by byly správnou cestou. Vládní koalice by měla požádat německý národ o důvěru,“ dodal.

Podle Södera je třeba obrat v energetické politice země, včetně návratu k jaderným elektrárnám a investic do výzkumu jaderné fúze. Německo poslední jadernou elektrárnu odpojilo letos v dubnu a v budoucnu chce spoléhat jen na obnovitelné zdroje.

Bavorský premiér poznamenal, že obrat je nezbytný také v přistěhovalecké politice. Söder požaduje změnu azylového systému a omezení podpory, kterou migranti dostávají.

Scholzova vláda čelí rekordní neoblíbenosti. Podle nedávného průzkumu institutu Insa pro deník Bild by nové parlamentní volby uvítalo 38 procent Němců, naopak pro pokračování Scholzovy vlády se vyslovil každý pátý. Nejsilnější stranou v sondážích je opoziční konzervativní CDU/CSU, kterou tvoří celoněmecká Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Söderova bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU).

Autoři: ,