Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Reportérka“ ve službách Kremlu. Němka šíří na sítích lži o Ukrajině

Alina Lipp foto: Telegram

Němka Alina Lippová bývala aktivistkou za německou stranu Zelených, po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu se však začala stylizovat coby „válečná zpravodajka“. Žena svým dvěma stům tisícům sledujících tvrdí, že přináší „pravdivé“ informace z míst bojů, přitom ale šíří kremelskou propagandu.
  15:12

Devětadvacetiletá Lippová se na sociálních sítích tváří jako nezávislá reportérka „vzdorující narativům“ západních médií, ale ve skutečnosti opakuje ruské dezinformace. Mimo jiné popírá, že by se Rusové dopustili masakru stovek civilistů v Buči, a Ukrajince líčí jako nacisty.

Lippová se narodila v Hamburku německé matce a ruskému otci. Mimo jiné o sobě říká, že je plodem německo-ruského přátelství.

Podle listu The Times žena vystudovala udržitelnost na univerzitě v Lüneburgu. V roce 2016 se účastnila výzkumného projektu na pobočce moskevské Lomonosovovy univerzity na anektovaném Krymu.

Propagandistka se snaží působit jako nezávislá reportérka:

#warzone #журналистика #россия #новороссия #донбасс #donbassfoto #donbass #военкор #journalism

7. března 2022 v 3:59, příspěvek archivován: 11. ledna 2023 v 15:23

V Německu žila Lippová do roku 2021. Stranu Zelených opustila o rok dříve, neboť se jí jevila „jako příliš protiruská“. Po odchodu z vlasti se Lippová pohybovala mezi Krymem, Petrohradem, Moskvou a Doněckem. Mimo jiné se setkala s mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marií Zacharovovou a pracovala pro ruskou státní televizi Sputnik.

Od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině Lippová pravidelně publikuje na svém telegramovém kanálu nazvaném „Novinky z Ruska“ videa z okupovaného Donbasu. Kanál, na němž píše v němčině a ruštině, měl zpočátku několik stovek odběratelů, nyní se jejich počet rozrostl na téměř 200 tisíc.

Západ vám lže, vštěpuje žena followerům

Svým followerům, zejména těm z Německa, se Lippová snaží prodat perspektivu Putinova režimu. „Ukrajinci exhumují těla svých občanů a dodatečně je zohavují a poté hází do připravených jam, aby tak vznikly falešné důkazy o údajném mučení a popravách ze strany ruské armády,“ opakovala Lippová v lednu na Telegramu jednu ze lží.

Influencerka na svém Telegramu rovněž s oblibou útočí na články seriozních německých médií a nabízí vlastní „pravdivý“ výklad událostí. Kromě Telegramu Lippová působí také na YouTube, kde spravuje kanál „Šťastni na Krymu“, účet má rovněž na Instagramu.

Lippová v Německu kvůli své činnosti čelí vyšetřování. Prokuratura ji viní ze schvalování trestné činnosti, konkrétně z propagace nezákonné ruské války na Ukrajině, za což jí hrozí až tři roky za mřížemi nebo pokuta. Matka Lippové, která nyní pobývá v Moskvě, ruským státním médiím řekla, že její dcera „čelí pronásledování německých úřadů“.

Podle The Times se zdá, že pro působení Lippové je v Německu poměrně úrodná půda. Říjnová studie německého think-tanku Cemas totiž ukázala, že ruské dezinformace se v zemi bleskurychle šíří.

Devatenáct procent Němců v průzkumu uvedlo, že invaze na Ukrajinu byla „nevyhnutelnou odpovědí na provokaci NATO“, osmnáct procent z nich věří, že Putin vede širší válku proti skryté globální elitě „tahající za nitky v pozadí“.

„Proruská propaganda je v Německu rozšířená. Považujeme ji za součást hybridní metody válčení,“ uvedli autoři studie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!