Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

V Berlíně se oslavy zvrhly v potyčky s policií, lidé zaútočili i na sanitku

Svět

  18:05
Během novoročních oslav zemřel v Německu sedmnáctiletý mladík, v Rakousku pak muž o rok starší. Obě země také hlásí několik zraněných. Příčinou jsou nehody s pyrotechnikou. V Berlíně se navíc oslavy zvrhly v potyčky s policií. Ta pak zatkla přes sto lidí. Na muže zákona útočil agresor i v New Yorku, v Ugandě se zase ušlapalo několik lidí.

Sedmnáctiletý mladík v Lipsku se při používání pyrotechniky zranil tak vážně, že podle policie v nemocnici zemřel. Kvůli petardám utrpělo vážné zranění nejméně 22 lidí a někteří z nich přišli o ruce. Jedním z nich byl třeba dvaačtyřicetiletý muž z durynského Friemaru.

Ve městě Erkrath v Severním Porýní-Vestfálsku záchranáři ošetřili osmiletého chlapce, který si vážně poranil nejen ruce, ale i obličej. Osmiletá dívka a její čtyřicetiletý otec kvůli ohňostroji skončili v péči lékařů v Essenu. V Sasku-Anhaltsku srazilo auto muže při odpalování pyrotechniky. Na místě nehody zemřel, uvedl Bild. Tamtéž také další muž přišel o levou ruku a oko.

V Berlíně házeli oslavující petardy na hasiče a policii, která ohlásila 18 zraněných policistů. Ve čtvrti Kreuzberg vyrostlo několik barikád. Jednoho muže srazilo auto, když utíkal před policií. V Neuköllnu výtržníci útočili i na hasiče, kteří pak podle Bildu mohli uhasit vzniklé požáry jen za dohledu policie.

Ta zatkla 103 lidí, z toho 98 mužů. Portál Focus také uvádí, že během nepokojů vandalové rozbili přední sklo sanitky. Kvůli útokům proti záchranným složkám a několika vážným nehodám při ohňostrojích v zemi ožila debata o zákazu zábavní pyrotechniky.

V dolnorakouském městě Ternitz zemřel při přípravě ohňostroje osmnáctiletý mladík a tři další lidé byli raněni, z toho jeden vážně. V regionu Waldviertel je v ohrožení života šestnáctiletý chlapec raněný při ohňostrojích. Agentura APA dále informovala o dalších dvou raněných mladících v Tyrolsku a Horním Rakousku a jedné ženě ve Vorarlbersku, po které neznámý člověk hodil petardu.

Osm bloků od newyorského náměstí Times Square zase zaútočil muž s mačetou. Napadl tři policisty, přičemž dva z nich zasáhl do hlavy a jeden z policistů ho pak střelil do ramene. Oba policisté skončili v nemocnici, jeden s frakturou lebky a druhý s řezným zraněním. Očekává se, že se oba muži zákona zotaví a stejně tak i devatenáctiletý útočník, napsala agentura AP.

Tragédie se nevyhnula ani africké Ugandě. Nejméně devět lidí zahynulo a mnoho dalších bylo zraněno v tlačenici během oslav v metropoli Kampale. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AFP. Velké novoroční oslavy se v zemi v oblasti Velkých jezer konaly poprvé po třech letech protipandemických opatření.

Po odpálení ohňostroje před nákupním centrem Freedom City na jihu hlavního města „vznikla tlačenice, ve které na místě zemřelo pět lidí a mnoho dalších bylo zraněno“, uvedl policejní mluvčí Luke Owoyesigyire. „Záchranáři převezli zraněné do nemocnice, kde bylo potvrzeno celkem devět mrtvých,“ upřesnil. Dodal, že mezi oběťmi jsou „mladí lidé“, a neštěstí připsal nedbalosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!