Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nebyly unesené. Ukrajinské děti nalezené v Německu přijely se svými rodinami

Ukrajinská dívka ve vlaku na berlínském hlavním nádraží po útěku z Ukrajiny (8. března 2022) foto: Profimedia.cz

Ukrajina původně považovala 161 dětí, které se podařilo nalézt na německém území, za unesené do Ruska, ale u většiny z nich se podařilo potvrdit, že přicestovaly do Německa dobrovolně jako uprchlíci se svými zákonnými zástupci. Ve čtvrtek to uvedl investigativní portál Važnyje istorii, který se dotázal německé policie na upřesnění výroku šéfa ukrajinské policie Ivana Vyhivského.
  16:04

Vyhivskyj ve středu sdělil, že díky ukrajinské spolupráci s německými orgány se podařilo nalézt v Německu 161 ukrajinských dětí, které byly hledány jako nuceně vysídlené.

Prohlášení vyznívalo tak, že hledané děti byly původně zavlečeny do Ruska, než se ocitly na německém území. To se ale ve většině případů podařilo vyvrátit, sdělila investigativnímu portálu německá policie.

„Jen v několika konkrétních případech jsou známky možného nezákonného převozu dětí nebo nezletilých z okupovaných ukrajinských území na území Ruska nebo do takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky,“ sdělil představitel Oddělení kriminální policie Německa Jakob Bednarz.

Děti se podle něj podařilo nalézt tak, že německé orgány porovnaly ukrajinské seznamy dětí, které jsou považovány za unesené, se svými databázemi. Následně se policisté vydali na adresy uvedené v německých databázích, kde promluvili s dětmi a dospělými, kteří je doprovázejí.

Ukrajinské organizace uvádějí, že Rusové za dva roky války proti Ukrajině odvlekli kolem 19 500 dětí a že navrátit se podařilo asi jen necelé čtyři stovky z nich.

Kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu loni v březnu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!