Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropu ohrožuje čínská špionáž. Zatýkalo se v Německu i Británii

Německá policie podnikla razii proti islámským radikálům. (23. listopadu 2023) foto: ČTK

Německé úřady zadržely tři německé občany podezřelé ze špionáže pro Čínu. Zadržení, dva muži a jedna žena, jsou podezřelí, že čínské civilní rozvědce předávali citlivé technologie, které by mohly být využity k vojenským účelům. Ze stejného důvodu se zatýkalo také ve Velké Británii. Tamní policie v pondělí obvinila dva muže ze špionáže pro komunistickou velmoc.
  11:00aktualizováno  16:50

Podle listu Die Welt trojice Pekingu údajně předávala informace o vojenské technice a spolupracovala s čínskou tajnou službou MSS. Dotyčné osoby byly zadrženy v Düsseldorfu a Bad Homburgu.

Jejich byty a pracoviště byly prohledány. Trojice je podezřelá, že pro čínskou tajnou službu pracovala nejméně od roku 2022. Jeden z ní, Thomas R., údajně MSS v Německu opatřoval informace o vojensky využitelných inovativních technologiích, píše Die Welt.

Manželé Herwig F. a Ina F., kteří z Düsseldorfu provozovali firmu, jsou podezřelí, že Thomasi R. v jeho činnosti pomáhali. S pomocí jejich firmy se údajně podařilo navazovat kontakty a spolupráci s lidmi z oblasti německé vědy a výzkumu.

Zatýkalo se také v Británii

Ve Velké Británii policie v pondělí zatkla dva muže pro podezření ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich údajně pracoval v britském parlamentu jako rešeršista pro poslankyni za vládní konzervativce Alicii Kearnsovou, informovala agentura Reuters.

Napříč Evropou sílí obavy z čínské špionážní aktivity a Británie v posledních měsících své znepokojení dávala najevo stále hlasitěji, poznamenala agentura Reuters.

Dva muži ve věku 32 a 29 let byli obviněni z předávání utgajovaných informací Číně, což by znamenalo porušení zákona o státním tajemství. Ještě v den zatčení, tedy v pondělí, se mají objevit u soudu.

„Bylo to velmi komplexní vyšetřování případu, v němž jde o velmi vážná obvinění,“ uvedl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dominic Murphy.

Jedním z obviněných je podle policie Christopher Cash. Už loni v září napsal týdeník The Sunday Times, že muž tohoto jména byl zadržen kvůli špionáži a že zajišťoval rešerše pro předsedkyni zahraničního výboru Dolní sněmovny Kearnsovou.

Čínské velvyslanectví v Londýně se podle Reuters k obviněním zatím nevyjádřilo.

Autoři: ,