Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německé dráhy a strojvedoucí se dohodli na podmínkách, tvrdí odbory

Celkový pohled na prázdné hlavní nádraží v Kolíně nad Rýnem během celostátní stávky svolané německým odborovým svazem Verdi kvůli sporu o mzdy. (21. dubna 2023) foto: Reuters

Odbory strojvedoucích GDL a německé dráhy Deutsche Bahn (DB) se po sérii stávek dohodly na mzdových a pracovních podmínkách. Oznámila to odborová organizace GDL v pondělí večer s tím, že o podrobnostech bude, podobně jako německé dráhy, informovat v úterý. Dohoda znamená úlevu pro miliony cestujících a také jistotu zásobování německého průmyslu.
  21:31

„Odborový svaz německých strojvedoucích a Deutsche Bahn dosáhly dohody o mzdách. Podrobnosti sdělí GDL na tiskové konferenci,“ uvedli odboráři v krátkém prohlášení. Tiskovou konferenci svolal svaz na úterní dopoledne, kdy novináře pozvala také železniční společnost DB.

Strojvedoucí sdružení v odborech GDL od loňského listopadu stávkovali už šestkrát. Kvůli protestům stála nejen osobní doprava, ale také nákladní, což vedlo k rozsáhlým problémům při zásobování průmyslu.

Stávka pokaždé dolehla i na české cestující, neboť dráhy mimo jiné odřekly spoje mezi Prahou a Berlínem, noční vlaky do Curychu nebo regionální linku mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem. Potíže postihly i expresní vlaky mezi Prahou a Mnichovem, ačkoli toto spojení neprovozují DB.

Odboráři se prostřednictvím protestů snažili DB přinutit k zavedení pětatřicetihodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy. Dráhy jako kompromis nabízely snížení týdenního pracovního úvazku ze současných 38 na 36 hodin, což odbory odmítly. Zmíněných 35 hodin označovaly dráhy za nereálný požadavek ohrožující provoz železnice.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...