Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Němečtí Zelení nechtějí za vicekancléřku svou šéfku. Upřednostňují spolupředsedu

Kandidátka Zelených Annalena Baerbocková v Berlíně po oznámení prvotních výsledků voleb promluvila ke svým stoupencům. (26. září 2021) foto: Reuters

Pokud Zelení usednou v budoucí německé vládě, jak se všeobecně předpokládá, bude v ní udávat tón nikoli kancléřská kandidátka Annalena Baerbocková, ale její spolupředsednický kolega Robert Habeck. Právě on by podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung měl získat vicekancléřský post. Image Baerbockové poznamenalo několik skandálů.
  13:21

Zelení do voleb vstupovali s velkými ambicemi, otevřeně se s kandidátkou Baerbockovou ucházeli o kancléřský úřad. Tu jako svou volební lídryni nominovali v dubnu, kdy Habeck její kandidatuře ustoupil.

Poté stáli několik týdnů na vrcholu popularity, kdy byli podle průzkumů nejsilnější stranou v Německu. V neděli však skončili třetí se 14,8 procenta hlasů, což byl sice doposud nejlepší výsledek, ale hluboce zaostal za původními očekáváními.

Baerbockovou doprovázelo několik skandálů, které se týkají přikrášlení jejího životopisu, nepřiznaných stranických vánočních bonusů či obvinění z plagiátorství při psaní knihy. Ranou pro stranu bylo i to, že kvůli vnitrostranickým sporům byla vyloučena její kandidátní listina v Sársku.

Po volbách Baerbocková přiznala, že výsledek nebyl takový, jaký strana očekávala. „Nedosáhli jsme toho kvůli vlastním chybám, kvůli mým vlastním chybám,“ řekla k výsledku. 

Dvě trans ženy v Bundestagu

Do Spolkového sněmu se poprvé dostali kandidáti, kteří se během kampaně otevřeně hlásili k transgenderové identitě. 

Jde o dvě trans ženy Tessu Gansererovou a Nyke Slawikovou. Obě kandidovaly za Zelené. Doposud v Bundestagu zasedala jen jedna trans osoba, která se ke své identitě přihlásila až během funkčního období.

Nyní se podle informací FAZ do popředí dostane Habeck, který už začal sestavovat tým pro sondovací vyjednávání a hovořil také s představiteli ostatních stran.

V německých volbách vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze a na druhém místě skončila konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který chce rovněž Německo vést. 

Pro sestavení vlády však oba potřebují podporu Zelených a také svobodných demokratů (FDP). Šéf liberální strany FDP Christian Lindner už před volbami prohlásil, že v případě koalice tří politických formací bude mít Německo dva vicekancléře.

Laschet se vzdá postu zemského premiéra

Laschet dá zřejmě k dispozici své premiérské křeslo v Severním Porýní-Vestfálsku. Napsal to deník Handelsblatt s tím, že předsedu CDU pravděpodobně vystřídá ministr dopravy Hendrik Wüst.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Výměna na premiérském postu není překvapivá, protože podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska by Laschet musel nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu úřad opustit. 

To bude 26. října. Laschet však ještě v pondělí řekl, že premiérem prozatím zůstane. Pak ale zemské vedení CDU jednomyslně vyslovilo přání rychlé premiérské výměny.

Podle zemského vedení strany však žádné personální rozhodnutí v pondělí nepadlo. Uvedlo také, že nové stranické vedení vzejde ze zemského sjezdu 23. října, ale že ještě před sjezdem přijde Laschet s personálním návrhem, který by zajistil budoucí úspěch CDU v této spolkové zemi. Vedení dodalo, že výběr a rozhodnutí bude úkolem grémií. 

Autoři: ,