Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Neregulérní' volby vyhrál vládní kandidát

Svět

  17:58
ABUJA - Vítězem nigerijských prezidentských voleb se stal kandidát vládnoucí lidově demokratické strany Umaru Yar'Adua. Evropská unie, Bílý dům i nigerijská opozice však volby i jejich výsledky zpochybnily.

Poražený kandidát opozice Maurice Iwu foto: AFP

Opozice se dokonce hodlá obrátit na soud.

Předseda komise Maurice Iwu prohlásil, že 56letý muslimský guvernér severonigerijského státu Katsina zvítězil se značným náskokem. Podle Iwua pro něho hlasovalo přes 24,6 milionu voličů, zatímco pro Muhammadua Buhariho ze Všenigerijské lidové strany (ANPP) na druhém místě pouze 6,6 milionu.

Ještě před polednem přitom agentury uváděly, že sečtena byla pouze třetina z odevzdaných hlasů. O novém prezidentovi mělo možnost rozhodovat 61,5 milionu Nigerijců, ale skutečný počet hlasujících oznámen nebyl.

Yar'Adua ve svém prvním vystoupení po oznámení vítězství poděkoval bohu a řekl, že cítí pokoru před svým novým mandátem. Dosavadní prezident Olusegun Obasanjo připustil, že volby nebyly dokonalé, nicméně Nigerijce vyzval, aby neztráceli víru v demokratický proces. A pokud má některá strana výhrady, měla by podle něho použít legální prostředky, aby se domohla nápravy. Navíc výsledky odpovídají očekáváním, prohlásil Obasanjo.

K vítězství měli pomoci i zločinci
Prezident také obvinil "některé politické vůdce" z podněcování násilí a najímání zločinců k dosažení vítězství. Mezinárodní i místní pozorovatelé označili volby za špatně zorganizované uvedli, že by měly být zrušeny a uspořádány znovu. Anulování voleb žádá i opozice, podle níž hlasování provázelo násilí, zastrašování, podvody a chaos. I podle monitorovací mise Evropské unie volby nemohou být považovány za věrohodné.

Evropští pozorovatelé zároveň uvedli, že při násilnostech spojených s volbami přišlo o život na 200 lidí. "Volby byly šarádou a demokratický řád založený na takovém podvodu nemůže mít žádnou legitimitu," uvedl vedoucího evropské mise Max van den Berg.

Obě hlavní opoziční strany v zemi již oznámily, že se obrátí na soud. Bílý dům sdělil, že je hluboce znepokojen oběťmi na životech i volebními podvody. Jeho mluvčí Sean McCormack ovšem vyjádřil naději, že politické strany v Nigérii budou rozpory řešit mírovými, tedy ústavními prostředky. USA však podle něho k novým volbám nevyzývají. Yar'Adua by měl úřad prezidenta oficiálně převzít 29. května.

Autoři: ,