Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Nesložíme zbraně.‘ Ve Francii se opět demonstruje proti důchodové reformě.

Svět

  17:42
Ve francouzských městech ve čtvrtek opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat důchodový systém. Média uvádějí, že odpůrci reformy v čele s částí odborů se snaží zachovat sílu protestního hnutí poté, co vláda v pondělí po ochabnutí stávek v dopravě předložila parlamentu příslušný návrh zákona.

Odbory dnes celostátní mobilizaci proti penzijní reformě svolaly už podesáté od začátku prosince, kdy bitva kolem vládního plánu naplno vypukla. foto: ČTK

Odbory celostátní mobilizaci proti penzijní reformě svolaly už podesáté od začátku prosince, kdy bitva kolem vládního plánu naplno vypukla. Hlavní otázkou před novým kolem bylo to, zda se podaří alespoň napodobit účast při těch předchozích. Před dvěma týdny policie na shromážděních po celé Francii napočítala 121 000 lidí, o týden dříve to bylo 108 000, zatímco 5. prosince více než 800 000.

Z demonstrací v Le Havre, Nantes, Rennes, Montpellieru a Béziers úřady dopoledne hlásily dohromady jen něco přes 7000 účastníků. V Paříži podle agentury AFP vyrazil kolem 14:00 na pochod od nádraží Montparnasse několikatisícový dav. Zároveň se očekávaly jen minimální výpadky v provozu vlaků a v pařížské hromadné dopravě.

Demonstranti s falešným nosem a maskou se účastní protestů proti vládnímu...
Další ze snímků protestujících.

„Nesložíme zbraně, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho hodnocení pokud jde o nebezpečí, které tento projekt představuje pro nadcházející desetiletí,“ prohlásil o důchodové reformě šéf odborové organizace Force ouvri?re (“dělnická síla“) Yves Verier.

Manifestace se dopoledne konaly například v Montpellieru, Nantes či Rennes, odpoledne začaly pochody v Paříži a Marseille.

Odborářské demonstrace ve Francii. Zapojily se desítky tisíc Francouzů, mezi nim i aktivisté žlutých vest

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho strana Republika v pohybu (REM) se snaží prosadit změny, které agentura Reuters hodnotí jako největší otřes pro penzijní systém Francie od konce druhé světové války. Původně ohlásil premiér Édouard Philippe mimo jiné úplný konec speciálních důchodových režimů, kterých má země aktuálně více než čtyřicet. Vláda chtěla rovněž různými opatřeními lidi motivovat, aby zůstali v práci i po dovršení věku 62 let, což je zákonná hranice pro odchod na odpočinek.

Kvůli následné rekordně dlouhé stávce železničářů a pracovníků pařížského dopravního podniku kabinet učinil jisté ústupky, návrh zákona o přechodu na univerzální penzijní systém ale nestáhl. 

Od pondělka se jím zabývá dolní komora parlamentu, kde má REM dostatek hlasů na to, aby jej prosadila. Bouřlivé projednávání reformy ale zřejmě hned tak neskončí, neboť opozice předložila přes 40 000 pozměňovacích návrhů. Ve středu navíc proces prakticky zablokovaly procedurální námitky a další překážky, napsal web franceinfo.

Autor: